Tószűrő hordóból, házilag

Kis vagy közepes méretű kerti tavakhoz, bárki készíthet magának egyszerű szűrőberendezéseket, minden különösebb szaktudás és tavas szakbolt meglátogatása nélkül. A hozzávaló alapanyagok beszerezhetők otthonunkban vagy egy egyszerű gazdaboltban, vízvezetékes szakboltban is.

Egyszerű tószűrő hordóból, házilag

Nekem ez a 30 literes hordó van már 3 éve a 4-5  köbméteres tavamhoz, amit egy 2500liter/órás tószivattyú táplál. Most átesett egy kis javításon a felső kifolyó nyílást nagyobbra cseréltem, legalább tudtam pár képet készíteni.

Lényegében bármilyen műanyag hordót átalakíthatunk tószűrővé. Egész egyszerű módon a tavunk vizét egy szivattyúberendezéssel a hordóba bejuttatjuk, majd a vizet valamilyen szűrőanyagon keresztül átengedjük és utána a tiszta vizet visszavezetjük a tavunkba.
A hordónk lehet nyomásszűrő vagy átfolyós is, de javasolt olyant választani aminek a tetejét légmentesen letudjuk zárni még ha nem is nyomásszűrőként szeretnénk használni, elkerülve az esetleges túlfolyást.

Nyomásszűrőnél a lényeg, hogy a hordónk teteje jól záródjon így a vizet a hordónktól magasabbra is eltudjuk vezetni. A kivezetőnyílásnak nem feltétlenül muszáj sokkal nagyobb átmérőjűnek lenni, mivel a tószivattyúnk nyomást fejt ki, így a víz úgyis utat talál magának. De ha gyengén záródik a hordó teteje akkor javasolt a felső kivezető részen, egy kicsivel vastagabb átmérőjű cső használata.

Átfolyós szűrőhordónál a felső kivezetőnyílásnak és a rácsatlakoztatott csőnek vagy slagnak jóval nagyobb keresztmetszetűnek kell lennie, hiszen a víz csak a gravitáció segítségével fog kiürülni a hordóból. Így egyértelmű, hogy a vizet csak alacsonyabb pontokra vezethetjük.

A szűrő készítésénél az első lépés, hogy a hordóba szereljük be a csatlakozókat. Javasolt először egy kartonpapírral sablont készíteni, melybe kipróbáltjuk, hogy a csatlakozóelemünknek mekkora furat szükséges.

Nálam hatszögletű lyuk vált szükségessé, így miután a sablont rárajzoltam a hordóra. A vonalon belül kisfúróval végig körbe fúrogattam, majd a köztes részeket is ügyesen átszakítottam. Késel és csiszolópapírral eltávolítottam a sorját, és addig alakítgattam még a csatlakozó elem pontosan illeszkedett.

A csatlakozókat használhatjuk úgy is, hogy kívül és belül összecsavarjuk majd tömítésnek valami gumigyűrűt használunk, esetleg FBS ragasztót, vagy fixre be is olvaszthatjuk egy forrasztópáka segítségével.

Nekem szerencsére adott volt a forrasztópáka, így beleolvasztgattam szépen a csatlakozót. Sajnos fel kellett áldoznom egy pár piros csatlakozó elemet, hogy a saját anyagával tudjam összeolvasztani a hordóval, és megvastagítani a csatlakozó körüli részt. Először is egy sablon segítségével berajzoltam a csatlakozó helyét, majd kis fúróval a vonalon belül kifúrogattam. Így utána már könnyű volt egy kés segítségével kialakítani a megfelelő formára, hogy a csatlakozó elem bele illeszkedjen. Ez után a furat körüli részen összemelegítettem, összekevertem a hordó anyagát a piros műanyaggal, majd a csatlakozó széleit a hordóhoz olvasztottam, itt már bőven elhasználtam  egy fél csatlakozó anyagát is. Majd belül is ahogy tudtam, és odafértem egy kicsit ott is beolvasztgattam. Ha nem tudjuk ezt megcsinálni belül akkor oda jó az  FBS is, az is jól tömít.

Azt a szürke PVC könyökidomot úgy tudtam hozzáalakítani hogy a gumigyürüt kivéve gáztűzhelynél megmelegítettem a végét, még meg nem lágyult. Utána már a bilincsel könnyedén rátudtam szorítani, persze itt is használtam FBS-t.

Ha megvagyunk a lenti és fenti csatlakozással akkor a külső részekre bilincs vagy egyéb módon erősítsük fel a be és ki vezető csövünket slagunkat. Ezt követően töltsük meg hordónkat mechanikai vagy biológiai szűrőanyaggal tetszés szerint. A különféle anyagokat rétegesen, esetleg rácsal elválasztva egymástól, pakoljuk a hordóba. A nagyobb szennyeződések alulmaradnak, így kezdjük az ülepítéssel, szórjuk bele a különféle kupak vagy PVC csődarabjainkat. Addig, hogy legalább a bevezető csonkot ellepje. Következő rétegként használhatunk rasel zsákot vagy akár szúnyoghálót is. A finomabb szennyeződés felfogására a sera vatta vagy más hasonló anyag nélkülözhetetlen, melyet szétterítve használjunk. A tetejét jó ha lesúlyozzuk valamivel, hogy ne lebegjen és keveredjenek össze a hordónkban.

Sera vatta helyett én kabátbélés anyagot használok, melyet egy harmonika szerű rácsra, vagyis a közé terítek be, így a felületét megtudtam növelni, és nem tömődik el olyan gyorsan.

Csatlakoztassuk alulra a szivattyúnk csövét, és felülte a visszavezető csövet, és készen is volnánk. Már csak a hordó tetejét kell rácsavarni, ha az azt megkívánja.

Jó szűrőépítést!

Aki bővíteni szeretné a szűrőhordóját, neki ajánlom a következő cikkeimet:

Dupla hordós tószűrő
dscf4998

Esővízgyűjtő tartályból tószűrő,
visszafolyás gátló megoldással.

Tags: , , , , , , , , , ,

Már 196 kérdés és/vagy válasz található a cikkhez:

  1. Norbert szerint:

    Helló!

    Van egy kb 10m3 -es tavam. Beújítottam egy 8000liter/órás szivattyút. Naponta hány órát érdemes üzemeltetni a biztos szűrés érdekében?

    Illetve ekkora tóhoz mekkora UVC lámpa javasolt?

  2. Róbert (admin) szerint:

    Zoli: Remélem, hogy beválik, most én is 2 hordósra csináltam meg az enyémet, később majd írok róla egy cikket, meg teszek fel képeket. Nálam így már elég jól le is tisztította, ahhoz képest, hogy nagyon algás volt már.
    Norbert: A szivattyút nem szoktuk ki be kapcsolgatni annak mennie kell napi 24 órát, főleg ha van szűrőd, bioszűrőd is. Ha ki be kapcsolgatod akkor az még ronthat is a helyzeten. Az UVC lámpa kérdésedre sajnos nem tudok válaszolni, mert én nem használom, feleslegesnek tartom. Bár tudom hogy sokan használják.

  3. Gábor szerint:

    Sziasztok!
    Korábbi hozzászólásaim Gábor néven, júliusban történtek.
    Nálam is immáron 2 hordós szűrés működik, első 120 literes mechanikai(nyomás szűrő), második 60 literes biológiai(lávakő és zeolit és nincs nyomás alatt a kifolyás miatt). Visszafolyás miatt csináltam meg a nagyobb 120 literes szűrőhordót, ahova felül folyik be a tó vize, majd lent van összekötve a 60 literessel, ide egy csapot is beszereltem, így ezt lezárva külön tudom takarítani a 120 literes mechanikai szűrős hordót. A tisztítás kielégítő, viszont a zöld vizet okozó algát, én csak UVC lámpával tudtam megszüntetni (36W). KB egy hét volt mire elkezdett a víz zöld színe eltűnni és egy hónap volt mire teljesen eltűnt. Egy kerti tó építésének költségéhez mérve szerintem megéri ezt a 20-30ezer forintos kiadást.Remélem ezzel tudtam segíteni az UVC lámpával kapcsolatban. “Admin” várom a képeket a 2 hordós rendszeredről! 🙂 Köszi az eddigi munkád, szuper az oldal!

  4. Róbert (admin) szerint:

    Szia Gábor,
    Köszi a dicséretet. Nem lett kész teljesen a 2 hordósom, úgy értve még kéne bele egy túlfolyót rakni a 2. kis hordóba, mert néha nagyon eltömődik a kabátbélés és akkor egyre csak emelkedik a vízszint 🙂
    Viszont a nyári zöld algás tavat szépen letisztította. Szerintem már így hagyom a szezon végéig kibírja, tavasszal majd még okoskodom rajta, és elteszem a tó mellől hátra.

    DSCF5042

    DSCF4998

    DSCF5000

  5. Norbert szerint:

    Sziasztok!

    Most készülök egy nyomásszűrőt építeni egy 100 literes hordóból. A kérdésem az lenne hogy megoldható -e az alább linkelt szivattyúval a rendes áramlás a hordóban, a megfelelő be és kivezetés méretekkel. A szűrőanyagok hasonlóak lennének az előttem leírtakkal vagyis hálók, szivacsok, kupakok.
    http://szivattyuk.hu/wilo-star-rs-25-2.html

  6. Tamás szerint:

    Üdvözlöm!
    Nagyon tetszik (profi) a kis szűrő berendezés nekem egy gyári szűrőm van de szeretnék egy ilyet csinálni az lenne a kérdésem az UV lámpát azt a “hordó” elé kössem rá vagy a hordóba rakjam bele felül a tiszta részhez?
    köszönöm szépen !

  7. Róbert (admin) szerint:

    Norbert: A fűtési szivattyúkhoz nem értek, de ha jól számolom ez is olyan lenne mint az enyém 2500l/h. Szóval elvileg jó is lehetne akár, viszont nem tudom, hogy tudod megoldani, hogy ne levegősödjön le a rendszered. Ügye ezt nem tudod a víz alá berakni, ha felette van akkor meg nem fogja felkapni a vizet, vagy raksz alulra egy lábszelepet?

    Tamás: Köszi. Szerintem ha elé rakod akkor algavirágzáskor ügye a szűrőd jobban felfogja majd az algát, mert ha jól tudom az UV hatására úgy összecsomósodnak. Ha a hordóba teszed, hogy bevilágítsa felülről a tiszta vizet, akkor esetleg megtelepedő hasznos baktériumokat is elpusztítod vele, szóval a biológiai szűrés hatás elmarad, közbe meg az is egy fontos része a szűrőnek. Láttam már olyan megoldást, hogy a csobogónál volt az UV cső, de elrejtve, hogy ne világítson kifelé, csak le és akkor is csak a beton vagy sziklára ahol a víz kifolyik.

  8. Norbert szerint:

    Köszönöm a választ.

    Igen, lábszeleppel oldanám meg a lelevegősödést.
    Ami még kérdéses számomra az hogy elegendő lenne ha a sima fél colos tömlővel szerelném fel a nyomásszűrő rendszert? Tehát a szivattyú előtt és után is sima fél colos locsoló tömlő lenne, és a hordó tetején is a vízkivezetés abból lenne. Arra gondolok, hogy talán kicsi lesz a keresztmetszet.

  9. Róbert (admin) szerint:

    Szerintem nem lenne elég a fél colos az enyém is vastagabb lehet 3/4 colos és kifelé meg 1 colos.
    Amugy van aki a kifelé menő részre több csatlakozást is rak a hordóra, mert első alkalommal az 1 vékony nem volt neki elég, és tett mellé még 1-et.
    És amugy abban sem vagyok biztos, hogy a lábszelep nem e fogja vissza majd a rendszert, bár attol függ milyen fajta, pl a rugós azt próbáltam én is, igaz a szivattyú után, de az visszafogta a víz áramlást.
    Ezek a pár wattos szivattyúk, mint az enyém is 40watt, mindenkis ellenállás már eléggé visszafogja. Úgy értem, hogy akár 2 méter felesleges cső is látványosan lecsökkentheti a víz áramlást, vagy az egy 1/4 collal szűkebb keresztmetszet is.

  10. durbinka szerint:

    Nekem egy 8 köbös kis tavam van. Én is próbálkoztam mindenféle szűrővel. 4 éve ástam egy 1,5 köbméteres szűrőtavat, amit nem bántam meg. 70 cm mély és tele van növénnyel, apró rákokkal, vízibolhával, halmentes, a végén zeolit kifolyóval. Lényegében egy biológiai szűrő. Nincs vele gond, még egyszer sem pucoltam. Habár már itt lenne az ideje, mert az alján 10 cm iszapot mértem. Attól függetlenül eddig egész évben tiszta, egészséges vizet produkál.
    Ez tavaly nyári kép. Így néz ki növényekkel:

    Ez pedig ősszel a növények levágása után. Itt látni a “technikát” 🙂

    Részletesebben a szűrőtó:

  11. Róbert (admin) szerint:

    Szépen elburjánzottak a növények a szűrőtavadban. Természetesen én is gondoltam már rá, de itt ahol a tavam van nem áshatok már más gödröt, a szomszéd miatt 🙂 Bár hely se lenne nagyon.
    Azt olvastam amugy, hogy a nád után (de ügye nádat nem rakunk a tóba) még a vizitorma (Nasturtium), csetkáka (Eleocharis) és a vizimenta (Mentha aquatica) is jó ilyen szürési célra, mert elég jó hálós gyökere van és gyorsan benövik a sekély részt. A mentáról én minden ősszel vagy 1.5 méteres hajtásokat szoktam levágni 😀 .

  12. durbinka szerint:

    Az a lényege a szűrőtónak, hogy vízfelület ne látszódjon ki, 100 százalék takarásban, árnyékolásban legyen növényekkel. Mocsári sás, menta, átokhínár, süllőhínár, meg még egy tő tavirózsa van benne, de az csak “díszítésnek” 🙂 Nyáron a mentát én is ritkítom folyamatosan, mert nagyon szapora. A szűrőtóból ami kiszokott futni az süllőhínár. Annyira erőteljes, hogy tavaly a tó szélén a téglasor mellé is legyökeredzett. 🙂

  13. kiki szerint:

    Nagyon király a szűrője!nagyon tetszik!meg is csinaltam!van egy bio szűrőm is amit gazdaboltban vasaroltam!az egy problema ami van,hogy a víz vissza folyik aram szünet esetén,de en ugy oldanam meg,hogy a bio-ból kiszedem a köves zsákot es a mechanikai hordoba teszem a tetejére,bio szűrő rekeszt pedik a hordó elé teszem! Az en hordom 60l-es,ugy van megcsinalva,hogy a cső felül engedtem be és az aljára leengedtem,hogy a szökőkút(2300l/h) pumpat ne terheljem meg túlságosan! Na de 3/4 colos csővel nyomatom a bio szurobe es a bio meg lesz emelve a hordo fölé es egy colos csövön a hordó aljara es a hordo teteje felé haladva szurodik es mikor a kifolyohoz ér kifolyik!mi a véleménye?

  14. Róbert (admin) szerint:

    Ezt nem nagyon értem a bio szűrő és a hordó összekapcsolását.
    Az oké hogy alul megy a hordóba a piszkos víz és egyre feljebb tisztább lesz.
    Lassan itt a tavasz, lehet írok a bioszűrésről is még cikket, mert látom ez nem tiszta.

  15. kiki szerint:

    Bio szűrőből kiszedem a köves zsákot es a hordoba tenném a kabát bélés fölé.en a vizet felül engedem be,de termeszetesen a hordó aljara levezetem! De ha leáll a szivattyú vissza folyik a viz,es azt úgy gondoltam kiküszöbölni,hogy a bio dobozból mivel kiszedtem a koveket a dobozt megemelem a hordó fölé és ossze kapcsolom,es mivel igy nem képződik vákum,nem folyhat vissza a viz és a kosz sem! en ugy gondoltam hogy a hordóban mechanikai szűrés es bio szűrés is volna! az előző üzibe bele gabalyodtam enyhén szolva 😛

  16. Róbert (admin) szerint:

    Hát igen végül is mindegy, hogy alul vagy felül vezeted bele a vizet, zárt rendszernél vákum képződik, így-is úgyis visszafolyik a víz áram szünetkor, nálam szerencsére nemigen van áramszünet.
    Azt nem értem hogy ha felülre teszed a bio dobozt akkor abba mi lesz? Csak a kék szivacs? Mert ha igen lehet jobban járnál, ha ugyan úgy, a hordó utánra tennéd, nem koszolódna el, mivel a hordó megszűrt vize folyna bele. Esetleg a hordó után egyből ketté ágaztathatod is fele a bioszűrűbe, fele pl szökőkút, vagy csobogóba. És a visszafolyás miatti vákumot meg máshogy oldanád meg. Láttam már olyant, hogy a hordoba bemenő cső és a csobogó közt, (aminek a vége nincs a víz alatt), összevan kötve egy vékony kis csővel, így ezzel kikerülve a szűrőhordót. De szerintem még ígyse tudna elég levegőt visszaszívni rajta, hogy megszakadjon a vákum. De biztos lehet kapni valamiféle víztelenítő szelepet ami nyomás nélkül levegőt enged a csőbe. Ha találsz ilyent akkor szerintem egy T idomal rátudod tenni a hordó bejövő feléhez. Bár nem 100% hogy ez segít, csak egy ötlet.
    A bioszűrést meg azért mondtam a hordó mögé tedd, és oszd el előtte a vizet, mert a bioszűrőben a gyors vízmosásnál elvileg nem tudnak megtelepedni a baktériumok.

  17. durbinka szerint:

    Egy tökéletes biológiai szűréshez szerintem nem elég a kavics, kabát bélés,.. Egy bio szűréshez rengeteg növény is kell, amit hordóban nem nagyon lehet valósítani. Itt tapadnak meg a mikroorganizmusok amik a víz szerves anyagát csökkentik. Utána egy kémiai szűrő zeolitköveken keresztül ami az ammóniát szűri ki.

  18. kiki szerint:

    http://www.vadvilagbolt.hu/userfiles/images/termekek/1355967.jpg
    Ez volna a bio szűrőm,de én nem hasznàlnék bio szűrést,én ezt annyira használnám hogy ne folyon vissza a viz,mivel felul megy a viz be a bioba és alul pedig gravitációval folyna a hordóba,ebben nem képződik vákum igy nem folyna vissza,gondolom! Ezt talaltam egyenlőre leg megfelelőbnek! Most a növényzet beszerzésén vagyok,mivel kevés van a tóban es miants beszerzem szeretnék egy kissebb szűrő tavat ösze dobni! Volna a hordó szűres es abbol folyna a szűrő tóba tele novenyekkel!

  19. durbinka szerint:

    kiki! ez nekem zavaros, mi mért folyik vissza. Valami rajz, vagy kép, az egész rendszerről, hogy hogyan is van?

  20. Robi szerint:

    Szia !

    Az itt található tanácsaid, képeid alapján elkészült szűrőm. Kiválóan működik.Nagyon köszönöm a hasznos segítséget. A tó még nincs kész mivel a megrendelt fólia(1mm) még nagyon merev, várok még egy kicsit a jó időig.3 köbméteres a tó, és a végébe építetten egy sziklakertet, melyről egy vízesést, csobogót tervezek levezetni a tóba. Egy Pontec Pondomax Eco 8000 literes szivattyút akarok beszerezni a szűrőhordó és a vízesés táplálására. Az lenne a kérdésem hogy mivel kb.1,5 méterre kell a szivattyúnak felvinni a vizet így a teljesítménye 4000 liter/óra lesz, ez a szűrőn áthaladva nem fog túl erős kifolyást eredményezni? Elég lenne e az 5000-es szivattyú? Azt sem akarom hogy csak csordogáljon a víz lefelé, úgy szeretném hogy szépen folyjon de ne hullámoztassa be a tó vizét nagyon.
    http://kepfeltoltes.hu/150328/DSC_0349.jpg

  21. Róbert (admin) szerint:

    Lehet erős lenne a 8000-es. Nekem csak 2500, és a tavam nem sokkal nagyobb, bár most így az évek múlásával látom lehet kicsit kevés, a széleken nem mozog a víz és fonálalgás.
    Ha esetleg több helyen vezeted vissza a vizet akkor nem hiszem hogy majd hullámozna. Én is így fogok tenni szerintem, de csak hogy mindenütt áramoljon.
    Nekem a szivattyúm ennyire működtette a csobogómat, és ez is elég zajos volt, http://kerti-to.net/egyszeru-csobogo-mini-vizeses-keszitese-hazilag .
    És egyébként ha megfelelő vastagságú csövön viszed fel a vizet nem hiszem, hogy felére esne vissza a víz áramlásod.
    Én úgy vettem észre az enyémen a magasság nem annyira befolyásol, de a cső vastagság és hossz sokkal jobban.

    Szóval az 5000-res tuti elég lesz, és még azt is szerintem akár több helyen is visszavezetheted a tóba, de majd látod.

  22. Robi szerint:

    Köszönöm a gyors válaszod. A hordót én úgy csináltam meg, mint ahogy látszik az előző képen hogy fent megy be a víz, onnan egy PVC csövön le az aljára, ahol egy T elosztóval és két könyökkel egymással szemben áramlik ki, majd halad szépen felfelé a kifolyóhoz.
    http://kepfeltoltes.hu/150328/DSC_0344.jpg
    http://kepfeltoltes.hu/150328/DSC_0345.jpg

  23. Róbert (admin) szerint:

    Bár egy kicsit feljebb is teheted volna a T és a két könyököt, nem egész le az aljára és akkor elvileg letud ülepedni a kosz. Mert így felkavarná szerintem.
    Nálam van ülepítésnek lent 15-20cm rész és csak utána folyik be a víz. Persze ha van külön ülepítőd akkor nem kell.

  24. Robi szerint:

    Erre nem is gondoltam. Majd módosítom. Köszönöm .

  25. Marian szerint:

    jonapot es ezze a hordos szuressel az algak is leszurhetok volnanak valamijen modon?

Vélemény, hozzászólás?

Minden új e-mail címmel érkező hozzászólást előbb jóváhagyunk és csak azután kerül ki a blogra.
A későbbiekben ha ugyan azt a Név és E-mail párost használod, már nem szükséges a jóváhagyásra várni!