Többlépcsős tószűrő házilag, ülepítéssel és vattás filter részel.

E dupla hordós módszer alapja, a már általam korábban elkészített egyszerű hordós tószűrő.

Az alapfogalmak ismertetése és a hordó elkészítése a korábbi cikkben található, amiket most nem fogok itt újra részletezni. Tehát mindenképp szükséges elolvasni a Tószűrő hordóból, házilag című cikket, az alap dolgok megértéséhez. Majd ez után könnyen ellehet készíteni  e dupla hordós szűrést is.

Dupla hordós házi tószűrő

A dupla hordó lényege, hogy a különféle mechanikai szűrőanyagokat tetszés szerint külön 2 hordóba tudjuk választani, így azok külön – külön is kimoshatóak a másik szétszedése kimosása nélkül is. Hogy miért is kéne külön kimosni őket? Felmerülhet bárkiben ez a kérdés. A válaszom egész egyszerű a különféle anyagok különböző módon koszolódnak el. Még egy durva csődarabos vagy kupakos ülepítés lehet kibírja hónapokig, anélkül, hogy ki kéne tisztítani, de lehet már egy finom szerkezetű vattás vagy szivacsos anyag, hamar pár nap alatt is eltömődhet, elkoszolódhat annyira, hogy az egész szűrő hatékonyságát lecsökkentse.

Kezdjünk is akkor hozzá a hordó elkészítéséhez és a szűrő anyagok előkészítéséhez.

Használhatunk két egyforma vagy egy kisebb és egy nagyobb hordót is, tetszés szerint.

Dupla hordós házi tószűrő

Én a meglévő 30 literes hordó mellé vettem egy nagyobb, 60 litereset. Ez utóbbi lesz az ülepítés, így legalább sokkal több kupakot tudok belehelyezni.

A hordókra az előző cikkemben leírtak szerint, helyezzük be a csonkokat, nyilván akinek már volt egy régebbi hordó ott csak az újra kell. Ezek után a két hordó felső csonkját össze is kell kötnünk egy vastagabb csővel. A hordok összekötésénél arra figyeljünk, hogy az első hordó felső csonkja feljebb helyezkedjen el a második hordó felsőjéhez képest. Így szívó hatást érhetünk el. Minél vastagabb csővel kötjük össze és minél több a szintkülönbségünk, a hatás annál nagyobb lesz és szinte magától átszívódik a hordóból a víz.
Ha egyforma hordónk volt, nyilván egy magasságban is vannak a felső csonkok. Ezért akár 2 sor kisméretű téglát is helyezhetünk az első hordó alá, így az feljebb kerül. Ha pedig az egyik hordó kisebb akkor már eleve a felső csonk a másikhoz képest lejjebb helyezkedik el.
Ezt az összekötő részt, szerintem az említett előző cikkem szerint ugyancsak eltudjuk készíteni.
Természetesen ne felejtsük el alulra a be és kivezetőcsöveket sem.

A több hordó már bővebb lehetőséget ad a szűrőanyagok használatára. Ha nincs itthon akár vásárolhatunk is különféle rácstávolságú rácsokat, vagy szőtt rovarhálókat, kabátbélés anyagot is. Persze az ülepítéshez használt kupakok és pet palack végek hosszú gyűjtögetést igényelnek. Persze ha nincs, akkor darabolhatunk fel 1colos pvc csövet 2-3 cm darabokra. Jó fűrészelgetést 🙂

Én vettem kb. 6×1 méter 0.5 cm rácstávolságú fekete rácsot, 1.5×1 méter préselt fehér szúnyoghálót és 6×1 méter szőtt damilos szúnyoghálót.

A viszonylag merevebb préselt rácsokat  a hordónk belső kör alakjához kell szabnunk. Sablonozzuk le az ülepítő hordó belsejét egy kartonpapírral, inkább 2-3 mm-el kisebb legyen mint nagyobb. Ha ügyesek vagyunk a kiterített rácsra ezt a sablont gazdaságosan a legkevesebb hulladékkal rá tudjuk rakosgatni eltoltan. Az sem baj ha 1-1 kör nem teljesen egész, hisz majd ha egymásra tesszük a hordóban, akkor a másik rács ép része majd úgyis odaesik.

A hálós szőtt anyagokkal gondolnánk, viszonylag egyszerűbb dolgunk lesz. Nem kell őket kör alakúra szabnunk, hiszen úgysem tartanák meg a megfelelő formát, és szét is hullanának apró szálakra. Egész egyszerűen szabdaljuk fel a hálót pár méteres darabokra, majd hajtogassuk össze több rétegre.
Aki nem akar később takarításkor vacakolni ezekkel a szőtt anyagokkal az akár egy merevebb préselt rácsra felerősítheti. A korábban már sablonnal kiszabott rácsot vágjuk körbe kb. fél-fél cm-el, így majd ha ráhajtjuk a hálót az akkor is befog férni a hordóba. A hálót szabjuk akkorára, hogy 4-6 esetleg 8 hajtással téglalap formát kapjunk, mely hossza nagyjából a kör alakú rács átmérőjének feleljen meg. A sarkok kilógjanak és átlehessen hajtani a rács másik oldalára. Hajtsuk rá, majd rögzítsük egy vastagabb cérnával, egész egyszerűen egy tűvel oda-vissza áthúzva és 2-3 görcsöt megkötve, a rácshoz húzva. Most fogjunk egy másik ilyen téglalap alakúra összehajtogatott hálót és az előzőre keresztben merőlegesen, ugyanúgy rögzítsük. Ha jól csináltuk a hálónk teljesen befedi a kör alakú rácsot, és kényelmesen betudjuk tenni a hordónkba.

A második hordónk filter részéhez hasonló módon, mint a szúnyoghálósnál, vágjunk ki kicsit kisebb kör alakú rácsokat. Hogy ne keljen több kör alakot kivágni a kabátbélés vagy sera vatta anyagból, egyszerűen szabjuk hosszú keskeny csíkokra. Majd tetszés szerint tekerjük fel a rácsokra, így viszonylag kör alakú merev filtereket kapunk. Tisztításkor ez a le és feltekerés már nem nagy gond.

Ha előkészítettük a szűrő anyagokat, és a hordóinkat is megfelelően összecsatlakoztattuk, elkezdhetjük belepakolni a különféle anyagokat. Az első hordóba az ülepítéshez használtat és a különféle rács és hálókat. A másodikba pedig a finom szűrést biztosító vattás filter részt.

Én a következőkép pakoltam bele:
Az első hordóba alulra a bevezető csonk szintjétől kicsit feljebb kb. 20cm-ig megtöltöttem a műanyag cső és petpalack csavaros végekkel, ülepítésként. Ezt elválasztottam egy rácsal, ide a nagyobb lukacsos is jó lett volna, de nemvolt, így kicsit kivagdostam a rácsokból, hogy tavasszal mikor sok a nyálkás fonálalga ne rakodjon rá egyből a sűrű rácsokra és eltömítve egyből a szűrést. Következőként a kupakok jöttek kb. 15 cm, bár lett volna még, de kell a hely a rácsoknak is. Majd ezekre raktam a 0.5 cm rácstávolságú rácsokat kb. 15-20db úgy 5-6cm vastagon. A következő rácsos anyagom a fehér színű préselt szúnyogháló volt 11db, alig 1cm vastagot adott ki, viszont úgy gondoltam legyen ez is. Ezt követően jött a rácsra rögzített kb. 1.5cm vastagra összehajtott szőtt damilos háló, ami 4db korongot adott ki. A tetejére még pár rasel zsák, majd ismét a fekete rácsok, immár azért, hogy lenyomják az alatta levő rétegeket, ehhez persze segít a tetejére pakolt nagy kő. A nehezék alá merevítésként 2-2 darab csődarab keresztbe # formában. A kimenő csonkra pedig lukacsos csődarabot és háló tettem, nehogy véletlen beszívjon egy nagyobb darab rasel zsákot vagy bármit és eltömődjön a cső, mert túlfolyó hiányában ez túlcsorduláshoz vezethet.

A második hordó lesz a vattás filter rész, ami aljára még zeolitot is tettem. Az alsó csonkra egy lefelé hajlított csövet készítettem ami leért szinte a hordó aljáig. A cső végére most lyukacsozás helyett csak simán keskeny csíkokat vágtam kb. 0.5 cm szélesen + alakban. Így a cső vége még ha le is ér, akkor oldalt is betudja szívni a vizet. Viszont így is vigyázva arra, hogy nehogy egy kis szemcsét is beszívjon. Ezt úgy oldottam meg, hogy a hordó aljára távtartókkal egy rácsot tettem, amik lényegében 2cm-re vágott csődarabok a rácsra kötözve. Így egyrészt alul végig átáramolhat a víz, és további sűrűbb rácsok rápakolása megakadályozzák az apróbb szemcsék lehullását is. Majd megtöltöttem zeolittal, legalább az alsó csonkig. Ezekre tettem 2-3 rácsot, közé egy X alakú távtartót, hogy biztos ami biztos így eltartja a rácsokat egymástól és szabadon áramolhat a víz a zeolitokon át, mindenhol egyformán. Nincs az, hogy nagyon letapad alulra a vattás anyag, és csak egyfelől áramlik át a víz. Majd a vattás vagyis kabátbéléses filter korongokból legalább 4 darabot egymásra helyeztem a hordóban. A legfelsőt egy kis kővel lesúlyoztam, mert a víz felemelné az anyagot. Készen is lennék a bepakolással. (Itt a 2. hordó alján látható egy másik csonk is, avval nem kell foglalkozni, nincs szerepe, le van kívülről zárva.)

A második hordó vattás filter részének az az előnye, hogy mivel több korongot egymásra pakoltunk és a víz is felül folyik be, így a legfelső koszolódik, algásodik el legkorábban. Amikor látjuk hogy a vízszint megemelkedett a hordóban, akkor egész egyszerűen a felső koszos filterkorongot kivesszük, és az alatta levő tisztán keresztül máris jobban átfolyik a víz. Egész addig vehetjük ki még van benne korong, és aztán ráérünk az egészet egyszerre kimosni majd visszapakolni.

Én általában a kivett filtert letekerem a rácsról, majd kicsavarom és egy vödörben tárolom 2-3 darabig. Majd egyszerre erős vízsugár segítségével kimosom.

A fent leírt dupla hordós szűrés lényegében egy többlépcsős tószűrőnek vagy egy többkamrás tószűrőnek felel meg.

A tószűrőnket természetesen nem kötelező hordóból se készíteni, akár használhatunk esővízgyűjtő tartályokat is. A hordóba pakolt szűrőanyagok is különbözhetnek az általam leírtaktól. A lényeg, hogy egyre finomabb szerkezetű anyagokat használjünk, így mindig az egyre kisebb koszok akadnak fel a szűrőnkbe.

Nagyobb tavakhoz mindenképp célszerű a több szűrőhordó egymásután kötése akár 3-4 is. Mely nem csak a könnyebb tisztítás miatt, hanem a hordók összeadott térfogata már elegendő szűrést biztosíthat. A legutolsó hordónkat akár bioszűrőnek is használhatjuk.

Aki bővíteni szeretné a szűrőt egy nagyobb tartállyal, neki ajánlom a következő cikkemet:

Esővízgyűjtő tartályból tószűrő,
visszafolyás gátló megoldással.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Már 112 kérdés és/vagy válasz található a cikkhez:

  1. Geo szerint:

    Üdv!

    Zeolitról kérdeznék, hogy jó a legolcsóbb útszóró zeolit is, vagy meg kell venni a drága tó szűréshez valót? Gondolom túl sok különbség nincs közöttük, csak az egyiknek csicsás csomagolása van és 3×4 többe kerül. Vagy mi a helyzet ezzel kapcsolatban?

    Pl: http://utszorosofutar.hu/csuszasgatlo.html

    http://www.kert-to.hu/

    Köszi előre is a segítséget!

    • Róbert (admin) szerint:

      Én ezt a fajtát használom már 3 éve, és árban sincs nagy különbség a fent említett útszóró zeolittól. Évente mindig frissített kell rakni a szűrőbe. Most borítottam bele az utolját.
      A drágább kis kiszerelés nyilván akváriumi célra van, ott tényleg minden sokkal drágább, de sokkal kevesebbet is kell venni, nyilván így oldják meg, hogy meg legyen nekik a megfelelő haszon. (Akváriumos boltban 1kg gyöngykavics = 1000Ft, OBI-ba kertészeti célra gyöngykavics 25Kg = 1000Ft, Tűz-ép építkezési célú gyöngykavics 1m3 = 9000Ft kb 200Kg/1000Ft)

  2. Kovács Zsolt szerint:

    Üdvözlöm!
    Mennyiért csinálna egy dupla hordós szűrőt-, és merre található Ön?!
    Tisztelettel : Kovács Zsolt

  3. Emese szerint:

    Üdvözlöm!Gyönyörű tiszta a tó vize!ez a dupla hordós megoldástól?Mindenképp meg akarom csinálni azt szeretném kérdezni,hogy kb mennyiből jönne ki? Tisztrlettel:Mesi

    • Emese szerint:

      Még annyit milyen szivattyú kell hozzá?

    • Róbert (admin) szerint:

      Ez nehéz kérdés, hogy mennyiből jönne, ki mert attól függ mennyiért lehet beszerezni hozzá az anyagokat.
      És mekkora a tó, milyen és hány darab hal van benne? A szűrőt is a szerint kell méretezni meg a szivattyút is.
      Nekem 5000 literes a tavam, a szivattyúm 2500l/h a hordok meg 60 és 30 literesek.

  4. Kornel szerint:

    Azon gondolkodom miért nem egyből alulra táplálod be a szűretlen vizet miért felülről viszed le középen? mi lenne ha simán a hordó alján oldalról menne be? könnyebb lenne a rétegeket berakni ha nincs útban a középső cső nem? vagy oka van?

    • Róbert (admin) szerint:

      Lehet csak nem egyértelmű valamelyik kép?
      Nagy hordóba alul a hordó kb 1/4 részénél a fekete csövön megy be a szűretlen víz, felül a sárgán kb 3/4 résznél ki, kis hordóba felül be, alul ki. (itt mehetne sokkal feljebb be és sokkal lentebb ki)
      A kis hordónál mondjuk lehet egész lent a kivezető a zeolit alatt, csak az nekem előzőleg ülepítésre volt. Ha az előző cikkemet megnézed amiben még csak 1 hordóm volt.

  5. Molnar Daniel szerint:

    Hello. Nekem egy 4500 liter / szovattyum van. 15 m3 to kb. Ha egy ilyen szurot csinalok de felulrul megy be a viz es ami atfolyik az alul meg vissza a toba az tud mukodni?

    • Róbert (admin) szerint:

      Az ülepítés miatt nem hatékony, mert a nagyobb kosz lefelé ülepszik, tehát a tisztább, kevésbé nagy szennyeződéses víz van felül. Nálam is ezért megy be a víz a hordó aljánál kb 1/4 részen, hogy az alatta levő műanyag cső és petpalack végek ülepítésként szolgáljanak.

  6. Geo szerint:

    Üdv!
    Én nem rég raktam össze az itteni leírás alapján (Köszönöm)egy 30 litereset, egy pár árral tudok segíteni.

    Hordó 30 l 2700 ft sikerült vennem, de van ahol ugyanezt 4300 ft árulták, jól körbe kell nézni! Átvezető közcsavarok http://www.futesuzlethaz.hu/shop/755-atvezet-kozcsavar ehhez vettem még 2db menetes müanyag csatlakozót amivel rá rakom a tömlőt az kb 500ft, Fbs ragasztó 700 ft Műanyag merev csirke háló 60×200 cm 800ft Kabátbélés anyag http://karpitosbolt.hu/kategoria/flizvatta_fatyolfliz_szilikongolyo_filc_szurkelemez.html vettem belőle 3 4 fm 2 típusból persze ennyi nem kell hozzá, kb 1500ft Kupak kupaknyak, időben elkezdtem gyűjteni így ingyen volt, és a krumplis zsák is mert bármely zöldséges ingyen ad mert ők csak kidobják 🙂 Kb az egész 4000-5000 ft megvan A 2500 l szivattyú 11-14 e ft között mozog.

    • Róbert (admin) szerint:

      Ez az átvezető közcsavar, tök jó.
      Amúgy nekem a 60 literes hordó az szerintem 6-7000Ft is volt gazdaboltban, ugyanott volt 200 literes esővízgyűjtő tartály, az is ugyanennyibe került 🙂 nagyobb tavakhoz már ez utóbbit érdemesebb.

  7. Gebhardt László szerint:

    Üdvözlöm!
    Nagyszerű megoldások és sok hasznos tippet találtam, igazán jól összerakott blog, köszönjük!
    Működik ez a megoldás nagyobb tó méretnél is? Mondjuk a megfelelő méretezéssel tisztítható egy 40m3-es kerti tó? Valamint a szivattyú méretezésére olvastam egy képletet: 40e L, napi 7-szeres átforgatás=280.000 L / 24 óra= 14.000 L / óra teljesítmény, erre ajánlatos kb +20%-ot rászámítani. Van benne valami, vagy ez túl egyszerű lenne? 🙂
    köszönettel
    L

    • Róbert (admin) szerint:

      Szívesen, igen, működik nagyobb tavaknál is a megfelelő méretezéssel. Korábban láttam már 2db 200 literes esővízgyűjtő tartályt egymás után összekapcsolva egy nagy tóhoz.
      Meg is van a kép.

      A szivattyú kérdés, én régebben olyant is olvastam, hogy óránként 2-4x kell átfogatni a vizet. Ezért is vettem az 5 köbméteres vagyis 5000 literes tóhoz 2500 liter/órás szivattyút, hogy 2 óránként tó vize át legyen forgatva.
      Viszont régi tavasok mondták, hogy ez a szám így hülyeség, mert sok mindentől függ. Milyen hal, mennyi hal, mekkora hal, mennyi növény stb…

      Azt észrevettem, hogy ahogy nőnek a koik a tóban egyre jobban kell szűrnöm a vizet, ezért is csináltam ezt a nagyobb dupla hordos szűrést. És most azon is gondolkodom, hogy egy kicsit nagyobb legalább 4-5000l/h szivattyút szerzek be.
      Eleinte amugy volt kb 10 aranyhal meg 3 koi akkor még semmi baj nem volt. A szűrésem is 30 literes hordóval elvolt 1 hónapig, úgy hogy nem takarítottam ki, a víz meg kristálytiszta volt. Most hetente takarítom a szűrőt.

      Nekem legalább 15 koim van és 30 aranyhal biztosan. kb 100liter/hallal lehet számolni, eléggé túlzsúfoltnak mondható.

      Ha te mondjuk csak 200 halat raksz a tavadba (fele annyira zsufolt mint nekem), koit és aranyhalat is vegyesen akkor neked lehet elég a 10-12 ezer liter/órás szivattyú és nem kell a 20 ezer liter / órásat megvenned az óránkénti 2x es átforgatáshoz.

      Szűrőhordónak viszont mindenképp 5-6x nagyobb kell mit ami nekem van, tehát a 2db 200 literes tartály amit már említettem.

  8. Gebhardt László szerint:

    Szia,
    köszönöm, nagyon sokat segítettél 🙂
    a távlati célokra és esetleg a halak szaporodásra való tekintettel, ha egy kis tartalék lesz a szivattyúban az semmiképpen nem hátrány.
    az esővíztározókat már én is nézegettem, de én csak tippeltem, hogy 200L körül kell gondolkodnom.

    köszönöm, azt hisze hamarosan hozzálátok, az eredménnyel mindenképpen jelentkezem 🙂
    üdv
    L

    • Róbert (admin) szerint:

      Szívesen, ok, várom a jelentkezésed.

    • Gebhardt László szerint:

      Szia,
      szivattyú témában kérem még a véleményedet:

      http://www.koi-farm.hu/webaruhaz/kerti-to-szivattyuk/toszivattyuk-funkciok-szerint/szuro-taplalo-szivattyuk/956-pontec-pondomax-eco-14000-szurotaplalo-es-patak-szivattyu-ismerteto

      nem rossz az ára, de mit tudhat? minősége,a márka nem mond semmit, de a 3 év garancia azért jelent valamit..
      valami más javaslat esetleg?

      köszönettel és szép estét
      L

    • Róbert (admin) szerint:

      A koi farmos pontek jó, nekem is pontek van csak egy régebbi pondovario 2500.

      A másikat nem ismerem, bár én egy kicsit drágállom is. Ami a másik, hogy keveslem ezeknél azt a rácsos részt. Az enyémnek a félgömb alakú része rácsos, de még alulra is fúrtam lukakat, de így is mindig kora tavasszal rárakodik az a nyálkás alga, és 2 naponta lekel szedni a rácsról. 1 hónapig így megy:S

      Viszont a másik szúrühordós cikknél sora veszik a Jebao szivattyúkat. Német cég gyártja, rossz nem lehet, sőt a kis teljesítményűek még szerintem jobbak is mint a pontek, kevesebb watt több liter/óra. Ebayen is meg egy másik cég honlapján rendeltek már, mind ketten megkapták, volt aki már ki is próbálta, a készülődő tavában.

      Hirtelen ezt találtam, szállítással együtt 28500Ft
      http://www.ebay.com/itm/Jebao-13000l-h-130W-Energy-Saving-Eco-Pond-Pump-Skimmer-Pump-Filter-Pump-ATP1300-/331531519561

      Vagy ez, 26600Ft
      http://www.ebay.com/itm/Jebao-12000l-h-130W-Eco-Pompe-de-bassin-Cours-deau-Filtre-Koi-Etang-FTP-12000-/201173892047

      Na ezt most találtam utólag, 32900Ft viszont csak 100 wattos
      http://www.ebay.com/itm/SunSun-12000l-h-100W-SuperECO-Pompe-de-Bassin-p-Filtre-Filtration-Koi-CTF1200B-/331568479648

      A zöld színűnél van egy második csonk is, ami a kép alapján akár le is vehető, de ha rajtahagyod, tudsz rá csatlakoztatni majd később akár skimmert is.

      Ez utolsó is jó skimmerhez, ott a kék fedél alatt lenni kell egy csapnak, amivel szabályzod a skimmertől a vizet. Viszont 30 wattal kevesebbet fogyaszt, mint az előző, ami a 130 és a 100 watt közt akár éves szinten 13-15 ezer Ft megtakarítást is jelent.

    • Gebhardt László szerint:

      Szia,
      ezek tényleg jó tippek és szállítanak MO-ra is (kb. 12€), ez az Ebay-en ne mindig van így, rossz tapasztalatom nem volt még velük, rendszeresen vásárolok ott, de nem volt még probléma, még a használt cuccok is korrektül vannak feltüntetve.
      szeretnék viszont egy kis tartalékot a szivattyúban. A két csatlakozásra bár jelenleg nincs szükségem, de opciónak nagyon jó és talán lesz még csobogóm is 🙂
      A fogyasztás sem elhanyagolandó, ezért egy köztes megoldásban gondolkozom:
      http://www.ebay.com/itm/SunSun-14000l-h-120W-SuperECO-Teichpumpe-Bachlaufpumpe-Filterpumpe-CTF-14000-/331534594122?hash=item4d3100704a
      (+szállítás 12€)
      de ilyen árban, 140W alatt nem találok itthon.
      köszönöm a segítséget eddig is 🙂
      L

    • Róbert (admin) szerint:

      Ha ősszel nagyon belehullanak a falevelek, meg telefújja a szél mindenféle szeméttel, akkor valószínűleg kell majd a skimmer is. Itt a képen látod http://www.ebay.com/itm/331531520646 van neki alul egy csatlakozója és ezt tudnád összekötni a szivattyú 2. csatlakozójával, aminél van egy kis szabályozó csapocska, így a vizet nem csak a skimmernél szívja majd be.

    • Gebhardt László szerint:

      Szia,
      köszönöm, igen szükség lesz rá, mert falevél van bőven a kertben 🙂
      a két hordó összekötésével kapcsolatban kérdezném, hogy ha a szivattyúból 1″-os csővel indulok (ez a max csatlakozási lehetőség) az első hordóig, majd az átvezető cső 1,5″-os a 2. hordó kivezetője pedig 2″-os lesz az oké vagy legyen a két hordó között és vissza a tóba is 2″ ?
      L

    • Róbert (admin) szerint:

      Ezt csak úgy tudod ha kipróbálod, mert a felső kivezetőnél mindig kisebb a nyomás, de ahogy emelkedik a kivezető csonk fölött a vízszint egyre nagyobb lesz, csak ügye el ne érje a hordó tetejét. Mármint ha nyitott a teteje, ha meg zárt nehogy szétnyomja. Én is sokat vacakoltam, cserélgettem nagyobbra a kivezető csatlakozásokat.
      Amit viszont nem írtam le a cikkbe, de fontos lehet: A 2. hordónál amivel a finom szűrést végzed, és felül megy be a víz és alul folyik ki, ott szükség lehet egy 3. csonkra legfelül, egy úgy mond túlfolyóra, mert előfordulhat hogy eltömődik annyira, hogy megtelik a hordó. Bár ügye minél jobban megtelik annál nagyobb erővel préseli át a vizet a nyomás, és folyik ki alul.
      Igaz én azért csináltam úgy, hogy felül megy be ebbe a hordóba, hogy aztán ilyenkor legfelülről mindig kitudjak kapni egy piszkosabb réteget, és utána egy darabig nincs vele gond. De volt már, hogy nem vettem ki időbe :S

    • Gebhardt László szerint:

      Igen, a túlfolyóra szükség lehet, és nem nagy plussz munka
      akkor 1″ lesz a bevezető,mert ez adott, 2″ az átvezető közcsavar, mert szűkíteni még mindig tudom, de ha nem elég akkor pedig készítek rá egy második árfolyást is. A 2 hordóból vissza a tóba szintén 2″ lesz, ha nem elegendő, kell rá egy második is.
      köszi
      L

  9. Bicskei Ádám szerint:

    Hali!
    olyan kérdésem volna , gyártatni szeretnék egy többlépcsős tószűrőhöz szűrő házakat , 80 centi magasak lennének és felső bevezetésűek egymásután sorba kötve természetesen szabadeséssel egyikből a másikba de nem tudom h fog e működni mert ezeknek a csöveknek a belső átmérője 22 centi és mivel felülvezetem be ketté kell osztani h lefelé induljon meg a víz és úgy térjen vissza csak félek az átmérő kicsi lesz a szivattyú kapacitásához képest ,szűrőanyagnak kerámia gyűrűt ,zeolitot szitaszöveteket használnék elvileg nem lesz akkora nagy ellenállás… szűrők minimum colos csövekkel össze kötve, Fog ez így működni ?

    • Róbert (admin) szerint:

      Szia, kifejtenéd bővebben, mert ezt a részt nem értem:
      “de nem tudom h fog e működni mert ezeknek a csöveknek a belső átmérője 22 centi és mivel felülvezetem be ketté kell osztani h lefelé induljon meg a víz és úgy térjen vissza”

  10. Bicskei Ádám szerint:

    képzelj el kettő műanyag csövet ami 22 centi belső átmérőjű ami ellesz választva ketté hogy ha felül bevezetem a vizet és meg telik a másik oldalon ne tudjon szűrés nélkül távozni , de hogy tudok küldeni egy skiccet róla azon talán érthetőbb lenne ,de a lényeg hogy egy kis vízesés szerűséget szeretnék ezek a szűrők meg nem nyomáson működnek így a vízesés (csobogó) magasságából kell vissza vezetni a szűrt vizet

    • Róbert (admin) szerint:

      Jobb lent az e-mail oda küldheted. (kép, rajz stb..)

      De értem a csövön felül lesz 1 be és 1 ki vezetés, majd a belsejébe tenni szeretnél 1 elválasztást hogy a víz útja lefelé majd felfelé legyen át a szűrőközegen.

      Ha már így akarod és úgyis 2 csöved van, akkor az egyiken felül be, alul ki a másikon meg alul be felül ki, vagy pont fordítva, és akkor még elválasztással sem kell foglalkoznod.

      A másik dolog ha mind 2 egyforma magas akkor az egyiket feljebb kell elhelyezned, hogy a víz jobban átáramoljon a másikba, legyen egy kis szintkülönbség, ez fontos ha nem zárod le a tetejét.

    • Róbert (admin) szerint:

      Megkaptam a képet köszi, értelek.
      A kérdésed, hogy a szűrőben levő víz mennyiség kevés e lesz.
      Nos az csak akkor fontos ha bioszűrést csinálsz, de ezek a csövek arra nem alkalmasak a gyors vízmozgás végett (főleg ha még le is akarod felezni), oda inkább ládákat szoktak használni, hogy minél nagyobb legyen a keresztmetszet amin aztán lassan átfolyik a víz.
      Mechanikai szűrésnél viszont annyira lényeges, hogy ha pl ülepítést csinálsz akkor legyen hely a koszos résznek. Vagy ha még a szűrő végén mindig koszos a víz akkor bővíted 1 taggal.

  11. Bicskei Ádám szerint:

    még amit elfelejtettem írni természetesen a cső belesz fenekelve… és az aljától 5 6 centire lesz egy rács ami nem engedi a szűrőanyagokat teljesen az aljára leülni itt tud gyűlni szennyeződés amit ha ellátom a szűrőberendezést leürítő csonkkal kitudom engedni menet közben is a terveim szerint

    • Róbert (admin) szerint:

      Nekem ez a leürítés nem sikerült pedig próbáltam, a cső darabok annyira megfogták a leülepedett szennyeződést, hogy az elején jött egy fél liternyi kosz, de aztán csak tiszta víz jött. Ugyanez ha mosom a szűrőhordót, és leengedem belőle a vizet, majdnem csak tiszta jön ki alul is (ahol a bevezető van a szivattyú felől), még fel nem keverem vagy meg nem mozgatom a csődarabokat az alján.

  12. Bicskei Ádám szerint:

    elvileg az aljától azért lenne 5 centire egy rács aminek csak a töltet fent tartása a szerepe h fentről jövő víz elvileg menet közben is üríthető lenne , másik kérdésem lenne ezzel kapcsolatban ha pl egy 4 5 köbméteres tavat sikerül ásnom akkor egy ilyesmi szűrőhöz amit fentebb leírtam a 2500 liter / óra szivattyú elvileg meg is felelne? meg még olyan kérdés hogy UV lámpa beépítésének mennyi jelentősége van , van e ezzel kapcsolatban valamilyen tapasztalatod?

    • Róbert (admin) szerint:

      1. nyugodtan használd a kék válasz linket, és akkor oda kerül a kommented egyből alá a másiknak amelyik hozzászóláshoz kapcsolódik. 🙂

      Teljesen jó a szivattyú nekem is 2500 liter / órás van a 4-5 köbméteres tóhoz.

      Én UV lámpát sosem használtam.

    • Bicskei Ádám szerint:

      oké nem nagyon szoktam használni fórumot ,de téged találtalak a legmegfelelőbbnek aki eltud infóval látni mielőtt nagyon elszúrok valamit ,és így volt a leggyorsabb felvenni a kapcsolatot ,és köszi a segítséget előre is nem tudom a kép megérkezett e de ha elkészültem fotókat is próbálok eljuttatni hát ha másnak is lesz benne tanulság

    • Róbert (admin) szerint:

      Igen a kép megjött 3-4 el feljebb írtam is.
      Egyébként itt is sok segítség van.
      http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9014189&la=121101239 liptakrobinévenmegtalálsz

    • Bicskei Ádám szerint:

      akkor viszont a következő kérdés merül fel bennem zeolit alkalmas lenne biológiai szűrésre is meg egy évig talán a kémiait is elvégzi ,de ha így tárgytalan a biológiai szűrés kémiai szűrésre nem alkalmasabb lenne aktívszén?

    • Róbert (admin) szerint:

      Nem tudom, nekem a hordó tetején csak zeolit volt.
      Ez a fajta De hogy abba mennyi baktérium maradt meg nem tudom, nem hiszem hogy sok. Csak megvettem és használtam, jobban éreztem magam, hogy van az is 😀

    • Bicskei Ádám szerint:

      na köszöntem a segítséget ha előrébb leszek és lesz valami látszatja amit tevékenykedtem meg osztom itt nálad addig is még egyszer köszöntem Hali

    • Róbert (admin) szerint:

      Nincs mit, szívesen.

  13. Gebhardt László szerint:

    Szia Róbert 🙂
    hosszas gyűjtögetés és beszerzések után végre minden megvan, a 200L-e hordók, kupakok, tavi szivattyú, csövek, háló 🙂 már csak rácsot nem találok sehol megfelelőt 🙁 ebben kérném a segítségedet, hol szerezted be?
    köszönöm
    L

    • Róbert (admin) szerint:

      Szia, én azokat gazdaboltban vettem ott volt a damilos szúnyogháló is. Viszont ezek a rácsok jó merevek nem tudom, hogy lehet pontosra bevágni az esővizes tartályba mivel a falai nem párhuzamosak, mint egy csőé vagy hordóé. De gondolom több félköríves darabból megoldható lesz, hogy az bármely magasságba jó legyen.
      Én még csak most fogok majd venni egy ilyen esővizes tartályt és megcsinálom ülepítőnek, hogy tudjak erről is cikkezni, mert nem csak te, hanem másokat is érdekel a dolog. Terveim szerint az első tartályba felülről vezetem be a vizet úgy, hogy egy 10 es pvc csövet ledugok az aljáig, aminek az alsó részén lesznek lyukak. Szóval ugyan úgy alulról fog menni a piszkoz víz, csak felül fog egy kis könyökkel bele csobogni ebbe a 10 es csőbe. Így egyrészt oxigéndús lesz a víz, meg nem fog visszafolyni a piszkos áramszünet esetén, mivel itt megszakad a cső és levegőt tud majd beszívni nem lesz vákumos az egész.

  14. Makai Krisztián szerint:

    Sziasztok,

    Én már több éve használok ilyen hordós szűrőt, de az első időkben meggyűlt a bajom az utolsó réteg(kabátbélés) elkoszolódási idejével.
    Szinte 2 naponta takarítottam.Egyik rokonom a vízműnél dolgozik és egy látogatásom során láttam , hogy hogyan szűrik a vizet. Itt a szűrőanyag a kvarchomok.A hordó legfelső rétegébe kb 25-30cm vastagságban ezt használok, és azóta évente elég 2x kimosnom, vagy cserélnem a homokot.

    Egyébként gratulálok az oldalhoz ez az első olyan amiben minden össze van gyűjtve és sok házilag elkészíthető ötlet található a cikkek között.
    Abban már most biztos vagyok, hogy visszatérő vendég leszek ezen a nagyszerű oldalon.

    Krisztián

    • Róbert (admin) szerint:

      Szia, köszi, igyekszem összeszedni ezeket a házilag könnyen megvalósítható tóhoz kapcsolódó dolgokat. Amit tudok a saját tavamnál alkalmazni és úgy látszik beválik azt le is írom. Noha a kabátbélés anyag egész gyorsan eltud koszolódni ebben igazad van. Én úgy szoktam, hogy amikor nagyon koszos a tavam tavasszal, amikor indítom a szűrést a kabátbélés anyagot kiszoktam hagyni az elején, 1-2 hétig is.
      Itt a dupla hordós módszeremnél azért is próbáltam meg külön hordóba tenni ezt az anyagot, hogy tudjam a többitől független kimosni.
      Bizonyára a te általad említett homok is megfelelő e célra, nem hülyeség az már biztos, lehet majd én is kipróbálom. Mindenesetre, köszi a hasznos ötletet.

  15. Bodovics György szerint:

    Tisztelt Róbert!

    Kérdésem lenne Önhöz.
    Vásárolt 60l.-es hordószűrőt használok a 10m3 es tavamhoz Elimax 4000 szivattyúval és Algclear 10000 uvc sterilizálóval.
    A tóban elég sok,de nem nagy méretű koi van/50-60, max 12cm-es/
    Az uvc lámpa bekötési rajza szerint a lámpát a szűrő elé kell bekötni, ami után az alsó-felső csatlakozású hordószűrő felső csatlakozásán belépő szüretlen víz felülről lefelé haladva először egy szivacsszűrésen majd egy zeolit rétegen végül műanyag szűröelemeken keresztül alul távozk a tóba.
    Sajnos a tó víze nem tiszta.Kérdezném,hogy a szivattyú,szűrő mérete nem megfelelő,esetleg nem helyes a szerelési sorrend, vagy túl sok hal lehet a vízben?
    Válaszát előre is köszönöm.

    • Róbert (admin) szerint:

      A nem tiszta mit jelent?
      Zöld algás, vagy nem átlátszó zavaros, esetleg opálos, vagy átlátszó, de vannak benne kisebb nagyobb lebegő szennyeződések, stb….
      Én UVC -t nem használok.
      Nekem most tiszta a vizem, de 3 hete egy kicsit matt zöldes volt, de nem volt vészes, késő kapcsoltam be a szűrést.

  16. Bodovics György szerint:

    Tisztel Róbert!

    A víz nem átlátszó,de nem algás, szennyeződés nincs benne.
    A probléma már évek óta folyamatos, csak nem találok rá megoldást.Azért kérdeztem rá a bekötési sorrendre,és arra, hogy megfelelő-e, hogy a hordóba felül folyik be a tóvíz és
    alul távozik,illetve jól van-e a szűrőanyagok sorrendje?
    Vagy a halak mennyisége lehet a probléma, vagy lehet,hogy a tófenéken sok az iszap? Általában kora tavasszal még a szivattyú elindítása előtt tisztább a tó vize,de gondolom ez később a hőmérséklet emelkedése miatt romlik.Az is megfordult a fejemben,hogy nem lenne érdemes egy teljes vízcserét,meder fenéktisztítást végezni?

    • Róbert (admin) szerint:

      Nálam fordítva van a hordóba alul megy be a víz. A kupak illetve a műanyag csődarabok ülepítésre szolgálnak. Azután vannak sűrűbb szerkezetű anyagok, mint pl a szúnyogháló, de nyilván jó a szivacs is, és végül a zeolit.
      A tófenék nálam ilyen kavicsos http://vizinovenyek.com/kerti-to-medrenek-alja , nem képződik iszapom, szóval erről nem igazán tudok nyilatkozni.
      A halak mennyisége nem hiszem, mert nálam is sok hal van, most mégis tiszta a vizem.
      Szokták a meder feneket egy búvárszivattyúra szerelt lavór segítségével tisztítani http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=136542102&t=9014189
      Esetleg ott lent van az email címem egy pár képet szívesen megnéznék a tóról.

  17. Tamás szerint:

    Helló!
    Küldtem egy email-t a tavam jelenlegi állapotáról és segítséget szeretnék kérni több dologban!
    Előre is köszönöm hogy ránézel és esetleg kifejted a véleményed nekem egy válasz e-mailben. 🙂

    • Róbert (admin) szerint:

      Szia, köszönöm a dicséretet, tegnap átolvastam és megnéztem a képeket is a válasz egy kicsit bonyolultabb minthogy egy egyszerű igennel feleljek rá 🙂 Így egész elnapoltam, bocs.

      Email helyett akkor itt válaszolnák

      Ha jól értem a tó mindössze csak 3 köbméteres és 80db aranyhal van benne. Gondolom nem koi 🙂 Mindenképp van értelme a hordós megoldású szűrésnek, nekem tavasszal egy kicsit opálos lett, de csak az én hibám későn indítottam a szűrést, illetve kihagytam 2 hetet (áramszünet után nem indítottam újra, ilyenkor mindig kikel mosni alaposan) A lényeg az, hogy most tiszta a vizem, bár néhol fonálalga fellelhető. Nekem egész sok koi van benne ami neccesebb, mint egy sima aranyhalas tó.

      A küldött képek alapján az egész zöld víz a sok tápanyag miatt is lehet, ha a növények ültetése nem csak egyszerű mosott kavicsba történt, hanem tavi földbe. Itt http://kerti-to.net/to-algasodasa-algak-irtasa-megelozesuk a zöld algás cikkembe írtam is, hogy ne ültessük tápanyagban gazdag talajba a növényeket, mert akkor zöld marad a víz. Tehát ha azok a parti növények tápanyagos talajba vannak akkor azt le kéne cserélni mosott gyöngykavicsra vagy apróbb kulékavicsra. És a tószűrő után a vizet arra részre is engedni, a kavicsok közé a növények gyökeréhez. Így elvileg kevesebb tápanyag lenne a vízben, a kavicsok közt meg baktériumok is telepedhetnek meg http://kerti-to.net/bakteriumok-avagy-a-bioszurorol-elmeletben, amik még pluszba lebontják amit a tószűrő nem szűrt ki és elnyomják a lebegő algákat.
      Akár lehet 1-2 méternyi dréncső is a növények gyökere közt a gyöngykavicsba és akkor biztosabban odatudjuk vezetni a megszűrt vizet. Fontos, hogy a tiszta vizet, mert másképp eltömődik az egész. (Erről később írok cikket, nekem tavaly óta így van a növényes részem.)
      Elvileg akár 1 darab 60 literes hordó is elég lenne ehez a tóhoz, bár árában vetekszik a 100-120 literes zöld esővízgyűjtő tartállyal, ami azért 2x nagyobb. (én erre csak később jöttem rá, mikor már megvolt a hordó). Ha az egy hordós módszer nem vállik be, akkor még mindig lehet egy másikat csatlakoztatni hozzá később. Nekem azért 2 hordós, hogy az anyagokat külön tudjam kimosni, De ha kimarad a kabátbélés anyag akkor elég 1 hordó is. Ilyen algásodásnál ez a sűrű anyag kb fél nap alatt eltömődne és lehetne mosni, szóval az csak akkor javasolt ha van idő kimosogatni az elején akár napi 2x is. Vagy majd később használni mikor már nemalgása víz. Elvileg amugy lelehet vele szűrni az algát, de nem garancia, hogy az újra nem képződik.
      És a toszűrőbe mindenképp javasolt lenne még a zeolit is. Valahol tettem is fel már egy kommentba a zsákról egy képet hogy én azt használom.
      Ha van még kérdés, akkor leghamarabb vasárnap tudok válaszolni rá.

    • Tamás szerint:

      Köszönöm szépen a válaszod! 🙂
      A hordó kérdés már megoldott, van nekem itthon elfekvőben 4-5 db 60 literes és még 30 literes is van 1-2 darab szóval ez nem tétel szerencsére, a legtöbb anyag megvan, viszont a növényeket át kell ültessem, az egyik felük földben van, jövő héten a kavicsokat beszerzem, zeolitot mindenképp teszek a szűrőbe, azt már több embertől is hallom hogy érdemes a tó fenekére is tenni és a szűrőbe is.
      Viszont abban kérném a segítséged hogy a hordóban az anyagokat hogy építsem fel? Lentről felfelé mi legyen a sorrend? Ha kihagyom a kabátbélés szerű anyagot akkor nem fogja nagyon elnagyolni csak? Azon nem múlik, naponta egyszer esténként ki tudom mosni a szűrőt, szívesen fordítok rá időt munka után, csak ne legyen már ilyen zöld ez a nyavalyás víz.
      Van apró lyukú szivacsom is, azt is bele építhetem esetleg? Azt kipróbáltam már úgy hogy a vízeséshez tettem és egy óra alatt azért fogott fel bőségesen zöldséget.
      Épp azon gondolkodtam hogy a kupak és üveg nyakakat mivel tudnám kiváltani, esetleg erre valami ötlet? Csak mert nem nagyon tudnék most ilyeneket gyűjteni sajnos.
      Nagyon köszönöm a segítséged, jövő hét folyamán mindenképp megvalósítom és akkor küldök képeket is email-ben 🙂

    • Róbert (admin) szerint:

      Akkor jól gondoltam a fő ok a földbe ültetett növény és a sok tápanyag.
      Ha nincs most hirtelen ennyi üveg nyak, akkor teljesen jó a szürke PVC lefolyó cső is, pl a 25mm vagy 32mm, csak fel kell fűrészelni ami időigényes munka.
      A kérdésedre a rétegek sorrendjét egy külön cikkben válaszoltam meg http://kerti-to.net/toszuro-retegeinek-sorrendje-osszefoglalva

    • Tamás szerint:

      Rendben, Köszönöm szépen a válaszod, holnap elkezdem össze gyűjteni az alapanyagokat, zeolitot valahonnan vennem kell, webshopokban kerestem de drágább a szállítás mint maga a zeolit. Akkor első körben megpróbálom egy hordós verzióval, naponta mosással, max teszek be egy túlfolyót közel a fedélhez hogyha esetleg napközben feltelne akkor se legyen semmi “gond” hogy mellé megy a víz. 🙂
      Viszont mi a véleményed, pár hét után változnia kell majd a tó színének vagy esetleg ez már elég jól túlburjánzott algásodás és nem fogja tartani a lépést a szűrő? A földet is holnap lecserélem, sőt lehet az egész növényzetet a jövő év tavaszától, már elég régi növények.
      Illetve egy előző kérdésedre válaszolva, szimpla aranyhal az a 80 db, nem koik.

    • Róbert (admin) szerint:

      A szomszédomnak is zöld volt a tava, igaz csak 1 köbméteres és 1000l/h szivattyú van hozzá, meg 30 literes szűrőhordó. A hordóba kukapok meg rashezsák van és a tetején zuzott kő, hogy lenyomja, mert a kupak mindig feljönne. Szerintem még a kabátbélés anyag sincs. És szép tiszta lett a vize elég rövid időn belül, azóta se lett zöld nekik. Növénye nem sok van neki, de bőven elég hogy a szivattyú összeszedi az üledéket a tó aljáról és nem lesz ami lebomlik és kedvez az algáknak.
      Halkan mondom, aranyhalasra nem muszáj túlbonyolítani a dolgokat 🙂
      Ja és a zeolit, bemész egy díszhalashoz, aki foglakozik kerti tóval is és kész, adnak zeolitot. Ha nincs rendelnek egy zsákkal, később érte mész.

    • Tamás szerint:

      Üdv Róbert!

      Elkészültem nagyjából a hordós tószűrővel, a hétvégén megvásároltam mindent amit kellett és ma össze szereltem, a víz visszavezetése rendesen még vissza van, de eredményeket szeretnék először látni mielőtt mindent megcsinálnék rendesen 😀
      Nos a hordó kialakítását, a bemenő csőnél horganyzott közcsavarral oldottam meg, gumitömítéssel, sziloplasztal körbe nyomva így nem veszik el a víz. Kivezetésnek én 50es PVC csövet használtam méghozzá egy 90 fokos könyékkel, így kívül egy áttoló segítségével ideiglenesen egy 45 fokkal még megtoldva egy darab cső van a víz felszíne alá juttatom a tisztított vizet.
      A szűrő rétegeiben első rétegnek 6 méter 32es pvc csövet szeleteltem fel 2-5cm hosszúságúakban és mellé még 6 méter villanyszereléshez használt úgynevezett berman csövet ugyanilyen hosszúságúakra.
      Ezt követi egy kupak réteg, kezdésnek közel egy vödörnyi gyűlött össze de nem is gondoltam volna hogy így el fog veszni a 60 literes hordóban 😀 így gyűjtést szerveztem sok helyen, remélem a következő tisztításnál már össze is fog gyűlni a szükséges mennyiség és bele is tudom tenni.
      Aztán egy következő rétegben 5 rétegnyi Dryvit hálót tettem, mondván építőiparban dolgozom ezek megtalálhatóak itthon és melóhelyen. 🙂
      Ez után következett a szúnyogháló méghozzá az apró lyukú 1-2mm-es. Ebből tettem megközelítőleg 6-8 réteget, reményeim szerint elég lesz.
      Ez után viszont írtad a kabát bélést, én ezt helyettesítettem geotextiliával, viszont nem egy átlagos textiliával hanem a vastagabb fajta pamutos szerűséggel, szinte kabátbéléshez hasonló anyag, állítólag az autópályák alá is ez van terítve. Tettem bele kezdésnek csak pár réteget hogy ne tömődjön el nagyon, viszont napi egy takarítást tuti igényelni fog.
      Tettem a következő rétegnek szivacsot is, viszont ezt majd meglátom, ha nagyon eltömődik akkor holnap ki is fogom szedni első körben akkor elégnek fog bizonyulni az alsóbb rétegek is.
      Aztán ma megérkezett a 20 kilós zeolit is, ebből viszont nem tudtam mennyit tegyek bele ezért körülbelül egy krumplis zsákba (rashel) olyan 5kilónyi került bele a tetejébe, erre kérnék szépen megerősítést hogy menyit tegyek bele, ha kell akkor még pótolom, csak nem igazán jutottam magammal dűlőre hogy mennyi kell.
      És ezzel késznek is tituláltam a szűrőt, most megy ideiglenes csővezetékekkel és várom a “csodát” pár napon/héten keresztül 🙂
      A 11ezer liter/órás szivattyút két felé osztottam egy T elosztóval és egy csappal, most körülbelül 2ezer liter/órára állítottam be, viszont ha jól fog működni a szűrés akkor fogok venni egy 3500literes szivattyút mert ez azért elég sokat fogyaszt (110Watt) így 0-24ben azért kicsit sok lenne viszont most simán feláldozom ezt hogy meglássuk tényleg tisztulni fog-e a víz 🙂
      A szűrőben még zöldes árnyalatú víz jelent meg, de úgy gondoltam nem kell egyből csodát látnom a kifolyó vízben hogy egyből szép átlátszó legyen, majd a következő hetekben várom inkább el ezt 😀
      Köszönöm ezeket a leírásokat, szerintem nagyon sokan hálásak vagyunk itt az oldalon található cikkekért! 🙂
      Emailben küldök pár képet is hogy miként ment a dolog. 🙂

    • Róbert (admin) szerint:

      Köszi a képeket fel is rakok ide belőle párat, hogy a többiek is értség amiket ilyen részletesen leírtál, hátha ezek is hasznosak lesznek valaki számára.
      DSC_0613_resize

      DSC_0614_resize

      DSC_0616_resize

      DSC_0619_resize

      DSC_0625_resize

    • Róbert (admin) szerint:

      Ha nem koszolódik el nagyon a szűrőd, akkor próbálhatod lejjebb tenni a szivattyút a tó aljára. Nem tudom ott milyen lehet, de biztos vannak nagyobb szennyeződések, mert nem látni le még egyenlőre. A másik amit megfigyeltem, hogy mivel úgy szögletesen tetted bele az anyagokat a tetejénél, lehet ott a hordó szélénél felfog jönni a koszos víz, és nem megy át a szúnyoghálón vagy a geotextilen. Probálj valamit oda is tenni, akár ha 2-3 rashel zsákot úgy sál szerűen összetekersz és körberakod karikába a hordó szélénél.
      A zeolitból szerintem bőven elég lesz az 5 kiló.

  18. Tamás szerint:

    Úgy gondolkodtam az anyagok betételénél, hogy szépen egymásra hajtogattam eltolással és nem vágtam ki kör alakúra mindent, így lett a felhajtás a széleken, de körbe tettem a szivacsot amit már nem fényképeztem le, azt utólag pótoltam, zeolit a tetején széttolva a zsákban.
    A szivattyú lejjebb tételnél csak az a legnagyobb gondom hogy az a 20 centi mély lépcsőm van csak, lefele több nincs, már csak a fenék ami kb 150-160 centi, oda meg azért nem akarnám letenni mert már a tó oldalán is van bőven “trutyi”, lejjebb biztos vastagabban van és ha beletenném akkor az a szivattyú vesztét hozná az biztos. De remélhetőleg a tetejét lehúzza a szűrő és akkor meglátom hogy tudnám esetleg valami állványra lejjebb tenni. 🙂

    • Róbert (admin) szerint:

      Jah, akkor oké, nemszoltam.
      Ha normális tó szivattyú és van neki egy kis rosta akkor nem gond neki a piszkosabb víz.
      Nekem szokott sikerülni úgy is belógatni, hogy a slag vagy a gégecső fogja és nem engedi teljesen lesülyedni. De ha mégse akkor kötök rá egy madzagot.

    • Tamás szerint:

      Hailea H12000 szivattyúm táplálja most a szűrőt és a vízesést. Az imént átültettem a földbe ültetett növényeket, mosott kavicsot hoztam egy telepről, itthon is átmostam a portól,
      ültetőládába beletettem egy rétegben beleállítgattam a növényeket és a tetejére szórtam egy kis zeolitot is mindegyik kosárba, állítólag nem baj ha van. Vettem még egy tavirózsát egy pirosat, azt is kőbe ültettem és egy kis zeolitba szintén, úgy engedtem le a mélybe 🙂
      Leszívattam egy kicsit a tó vizéből úgy döntöttem és vissza töltöttem vízzel, így hátha nagyobb esélyem lesz a szűrővel ha folyamatos üzemeltetés alatt kicsit kevesebb dzsuvától kell megszabadítsa a vizet. Ez idő alatt átmostam a szűrő rétegjeit, A kupakok, csövek és a szúnyoghálók szépen teszik a dolgukat, jól ülepítenek a nagyobb szennyeződéseket, viszont a geotextilia rétegnél nem is tudom mi lehet, a legalsó ami először érintkezik a vízzel tiszta zöld lett, viszont a többi réteg maradt fehér, lehet a legelső réteg már megteszi tisztító hatását így a többinek már nem jut, viszont ez így nem tudom stimmel-e, érdekes, így azért hamar tömődni fog valóban.
      Egyébként nagyon köszönöm a leírásodat ismét és remélem szerencsém lesz!

    • Róbert (admin) szerint:

      Igen a geotextil réteg ugyan az mint nálam a kabátbéléses, hogy hamar eltömődik a zöld algáktól az első rétege. És sokszor szinte csak e miatt kell mosni a szűrőt. Nálam ezért van ez a rész egy külön hordóba. Próbáld meg úgy beletenni, hogy minél nagyobb felületet adjon és akkor talán tovább bírja.
      Esetleg valami ritkább rácsossal harmonika szerűen összehajtogatni és úgy beletenni, hogy a piszkos oldalán minden redőt egy ritkább rács tartson el egymástól. Más ötletem most hirtelen nincs.

    • Tamás szerint:

      Hétvégén kör alakúra vágok minden anyagot frankón, jó sok zöldséget megfogott már, reggel 6kor meló előtt és meló után este 5kor takarítom, sokat kiszedtem már belőle. A zeolit réteg legfelül a pora mindig elkoszolja az újraindítást ameddig vissza nem megy a tóba, de utána jól működik minden. kíváncsi leszek lesz-e változás, az ember ilyenkor milyen türelmetlen tud lenni 😀 de kivárjuk ha már ennyi időt és fáradtságot áldoztam rá, időt kell adni mindennek 🙂
      Már agyaltam a víz vissza vezetésén is, a hordót el tudom tenni olyan helyre ahol nem látszik viszont hozzá férek és onnan úgy gondoltam hogy vagy maradok az 50-es pvc-nél vagy visszaszűkítem 32esre és majd hasznosítom valamiként a visszavezetett vizet 🙂

    • Róbert (admin) szerint:

      Szerintem mindenféleképen az 50 esel vidd végig, max ha elágaztatod akkor utána már lehet 32 es. Itt a blogba találsz legalább 3 féle csobogót, akár ötletnek is. Más oldalakon meg egész kis patakok is vannak 🙂
      Egyébként akartam már mondani a szivattyúd végén a lépcsős csatlakozás 38, 32, 25 mm. Itt ha használnád a 40-es gégecsövet még nagyobb hatásfokkal dolgozna, mert mindig a legnagyobbat kell rárakni, nem is értem, miért csinálják ilyen lépcsősre, hiszen a vékonyabb és hosszú cső akár több mint a felire is lefogja a szivattyú vízhozamát. Ha esetleg veszel egy energiatakarékos fajtát, akkor ott is egyből a legnagyobb csövet vedd hozzá. Főleg azoknál ahol kicsi a teljesítmény jobban észrevehető ez a vízhozam csökkenés.

    • Tamás szerint:

      Egyelőre még csak tervezetek vannak a víz hasznosításáról, egyelőre még csak várakozó álláson vagyok hogy miként változik a tó felszíne átlátszóság terén, a mai helyzetjelentés hogy pár nap után teljesen kiszedtem a kupakokat és a csődarabokat is és az a tapasztalat hogy iszonyat jól működik az ülepítés, a hordó alján kb 2-4 centis vastagságban iszapos víz szerűség ült le és a csövek közt is kicsit megtelepedett, kupakok belső felében is szépen a már apróbb szennyeződések szóval az alsó rétegek tökéletesen működnek. (És azt vettem észre hogy még kell kupak és még egy kisebb réteg cső darabka is) 🙂
      Viszont a többi rétegben gondolkodom hogy beállítom azt a bűvös második 30 literes hordót. Így egy hordósan a textiliák takarítása ugye napi kétszer macerás hogy a felső rétegeket mindig kiszedegetni, mindent kimosni stb.. a két hordósnál meg elég lenne csak a felsőbb rétegeket kimossam naponta kétszer is akár, az alsóbb rétegeket heti 1-2 alkalommal lehet elég lenne, szóval most ezen agyalok 🙂 Most a víz változása terén már nem látok benne nagyon algát, kis átlátszó üvegcsébe szedtem ki tó vizet, és most már inkább barnásos zöldes a víz, nem mondanám már veszett algásnak kicsit átlátszóbb is de mintha mégse lenne az 😀 De még mindig nem telt el elég idő szerintem ehhez hogy letudjam hogy nem jó, még ki kell forrja ez magát 🙂 Lelkes vagyok de még mennyire 😀

    • Róbert (admin) szerint:

      Igen ez az előnye a több hordónak, hogy az ülepítéses részt, ha nem iszonyat koszos a vized akkor akár havonta egyszer is elég kimosni.
      Mint írtad is, már nem olyan algás, akkor egyszerűen csak kihagyod a geotexiles réteget, még a másik hordód nem készül el, csak azért, hogy ne kelljen kimosogatnod naponta, ha az neked annyira eltömődik mindig.
      A kettes hordóba meg tehetsz aztán megint bármit. A bioszűrésről se felejtkezz el!

    • Tamás szerint:

      Küldtem pár képet emailben hogy a szűrő miképp teljesít ésa tó vize milyen épp (tegnap este lett kitakarítva utoljára, a kupak és a cső réteg is. Nem lehet hogy talán nagyon is felfog mindent ez a geotextilia nekem?). Elkészítettem a második hordót, ez 30 literes lesz, a csatlakozások ragasztásai éppen száradnak, reményeim szerint holnap este már üzembe tudom helyezni és akkor megszűnnek a gondok a tisztítással. Biológiai szűrés alatt a zeolitot érted?
      Illetve mi a véleményed arról ha a második hordóba tennék nagyobb méretű kulé kavicsból a legaljára? Szóval a rétegek lentről felfelé úgy épülne fel hogy kulé kavics, fölé a zeolit és legfelülre pedig a pár réteg geotextilia. Sokaktól hallom hogy a mosott kavics is szűr azért.

    • Róbert (admin) szerint:

      Bocs, elmaradt a válaszom.
      Sajnos nem tudtam megnyitni a képeket, nincs jogosultságom a google driven a képeidhez, vagy hasonló.
      Nem nagy méretű kulé kavics kell, hanem ép apró gyöngykavics, hogy minél nagyobb felület legyen a hasznos baktériumoknak. Én fél köbméternyit tettem a tóba a gyöngykavicsból, a növények miatt meg, hogy megtelepedjen rajta baktérium.

    • Tamás szerint:

      Nem értem miért tette drive-ra, nem szokott ilyet csinálni.
      https://drive.google.com/file/d/0B2p1STxDSK2iVU5HUmtXMnJvcXc/view?usp=sharing
      Ezzel menni fog, bárki megnézheti, hogy milyen eredményekkel dolgozik a szűrő.
      Ma hoztam apró gyöngykavicsot is két vödörrel, azt tervezem rakni az első lépcsőre, akkor az ott jó lesz, a második hordó hamarosan el is készül de most határozott előrelépést látok a tóval kapcsolatban, jóval letisztultabb lett szerencsére a te megoldásodnak köszönhetően. 🙂

    • Róbert (admin) szerint:

      Így jók a képek, még megnéztem mindjárt akkor mikor küldted.
      Alakul, de még nem tisztul. Próbáltad azóta gondolom a kavicsokon is átszűrni. Sokat segítene egy olyan szűrés rész amit nem mosol ki és baktériumok is telepednének meg rajta. Milyen eredmény lett?

    • Tamás szerint:

      Mára már ég és föld a különbség A tó színét és átlátszóságát tekintve, teljesen letisztult a zöldség róla, most enyhén csak barnás színű, megcsináltam két hordósra a rendszert viszont követ nem raktam a hordóba, azt most a hétvégén fogom leteríteni a tóba az első lépcsőre, ma megcsináltam a cső elvezetését az alsó lépcsőn és csináltam két kis buzgárt is amik kísérleti jelleggel üzemelnek a hétvégéig. Ebben reménykedem hogy ott majd megtelepednek a jó baktériumok a zeolitból, hoztam apró gyöngy kavicsot. Rengeteg munka óra van nálam a tervezések és a kivitelezések között, mikor nekikezdtem nem gondoltam volna hogy ennyi időt elvesz és ilyen komoly meló ez 😀
      Az ülepítős hordóba szereztem egy zsák kupakot is, így majdnem teli is van az a hordó, éppen van hely a különböző lyukméretű hálóknak, így jóval hatékonyabb az egész rendszer. Az ülepítős ordót hetente egyszer pucolom, a textilt pedig naponta egyszer vagy kétszer attól függően hogy van-e időm.
      Viszont aki buzgárt akar csinálni az készüljön fel rá hogy nem olyan egyszerű móka, legalábbis nálam nem volt az. minden egyes centiméter számít a víz nyomását tekintve mivel mint írtad is a buzgárnál, csak szimplán a gravitáció dolgozik az átfolyásos szűrőn, nem szivattyú táplálja az elejétől a végéig. 50es PVC csővel van nekem megoldva a be és kivezetések is, viszont szűkíteni kellett a végeken hogy a buzgárnak megfelelő nyomása legyen. Viszont oda kellett figyelni hogy a hordót meg ne töltse túl. Ha nagyon leszűkítjük akkor egyből megindul a víz a hordóban felfelé és meg sem áll ameddig ki nem folyik 😀 (Tapasztalat 😀 ) Így én végül is egy 32-es szűkítővel oldottam meg és egy darab 32es csövet még beleragasztottam egy 20mm belső átmérőjű KPE csövet így lett egy viszonylag elfogadható buzgárom.
      Hétvégén bízom benne hogy teljesen elkészülök (már pár hete írom de most tényleg 😀 ) és akkor készítek képeket a végleges állásról és megosztom mindenkivel itt egy link segítségével ismét. 🙂

    • Róbert (admin) szerint:

      Köszi a részletes beszámolókat 🙂 nagyon hasznosak a többiek számára is.
      Remélem, hogy a sok idő ráfordításod a végén meghozza a gyümölcsét. Ha beáll rendesen a vized nem fog zöldülni se kevesebbet kel mosnod is a hordókat 🙂 nem lesz utána már nagy munka én kb 2 hetente mosom ki.
      Szerintem a buzgárt te is kb ugyan úgy szűkítetted le mint én csak nem olyan fekete szűkítő elemmel.
      Majd várom az új képeket 🙂

    • Tamás szerint:

      Elkészültem a tervezett dolgokkal ma délelőtt, szépen beköveztem az első lépcsőt és a buzgárokat is véglegesítettem.
      A végeredmény egyelőre így néz ki, betettem a mappába, hogy milyen volt a tó szűrés előtt és milyen lett a jelenlegi állapotában átalakítva is. 🙂
      A képek itt vannak a Onedrive-n:
      https://1drv.ms/f/s!AtSL8puSchNSgWRFwYaKu2CPTSNr

    • Tamás szerint:

      Annyira benne vagyok a tó témában hogy lecseréltem a régi nád és sás növényeimet, helyükre lett két vízi hídőr, egy orvosi kálmos és egy spirális békaszittyó. Kapott egy 2500 liter/órás szivattyút a szűrő egy Pontec Pondomax eco 2500ast és teljes kövezésre került a legfelső lépcsőm gyöngykaviccsal 🙂 Ma kitakarítottam a hordókat, a kezdetleges hibákat/finomításokat ma javítottam, pár helyen a sziloplaszt ragasztás engedett a cső és a hordó csatlakozásánál, így azt senkinek nem ajánlom maximum csak egy másik ragasztóanyagra rá fixálni biztos ami biztos alapon, a víz elhúzta a hordó falától. PVC ragasztóval kentem most be, reménykedem benne hogy ezzel tökéletes lesz a működése. Tettem fel új képeket a linken meg lehet találni hogy a szűrő mekkora hatékonysággal dolgozik, mára kristály tiszta a víz, a levelek alá nézve lelátni egész az aljáig.
      Örök hálám Róbert, ha közel laknál még egy láda sört is simán feldobnék! 😀

    • Róbert (admin) szerint:

      Ejha, szinte tisztább lett, mint az enyém 🙂
      Most már szerintem nem is kell majd sűrűn mosni a szűrést.
      köszi a képeket, tényleg elég jól látszik, hogy letisztult.

  19. Lajos szerint:

    Üdv. láttam többen is kerestek ilyen szűrőt, nekem lenne egy eladó, a Róbert tervei alapján megépített szűrő, csak sokkal nagyobb verzióban. 2x 220 literes hordóval 🙂 képet szívesen küldök ha érdekelne valakit, nyugodtan keressen emailben is . lallleee24@freemail.hu

  20. Tamás szerint:

    Helló Róbert. 🙂

    Eltelt a nyár, szép gyönyörű tiszta volt a tavam végig, viszont jön az ősz így érdekelne hogy a szűrőt egész fagyokig üzemeltessem még vagy hamarosan abba lehet hagyni a használatát és szépen eltéliesíteni? 🙂
    Télen nagy áttervezés lesz az illesztések terén, van sok eresztés már a rendszeren, de az első év az a tanuló év 😀

    • Róbert (admin) szerint:

      Szia, örülök hogy tiszta volt, maradt a tavad. A téliesítéssel még nem vagy elkésve, nem úgy mint én a válaszadással.
      Hagyhatod nyugodtan a szűrést az eső komolyabb fagyokig, mikor már napközben is jég képződik a tavon. Annyit viszont tegyél meg mikor már hidegebb a víz húzd feljebb a szivattyút egy sekélyebb részre, hogy a mélyebben levő vizeket már ne keverd fel, tudjanak a halak ott nyugodtan maradni.

  21. super-C szerint:

    Kedves Róbert!

    Nagyon szuper a honlapod!A téli vegetatív időszakban végig is olvastam 🙂 Szerintem 4x! 🙂

    Nekem egy egész klassz 2 – 2,5 köbméteres tavam van aranyhalakkal. Szűrésnek egy Pontec pndoclear 5000 szettet használok. Hónapokig a víz aljára láttam, szép tiszta volt a tavam. A növények elszaporodásával, (nagyon-nagyon sok vízijácint) véleményem szerint annyi bomlásanyag keletkezet amennyit már nem bírt el a szűrés. Illetve az 1500-as szivattyú kevéskének tűnik, mivel körbe az ültetőzónáimon mindig megragad a kosz. Halam egyébként nincsen sok, 10 aranyhal, meg 8 db 3cm-es utód (Ők tavasszal új helyre kerülnek). A helyzet egyébként nem olyan rossz, 30-40cm-ig lelátok, és zöld trutyi se fedi a tavat. Viszont úgy érzem lehetne ez jobb.

    A terv a következő:

    Először is a növényeket (hídőr, sásfélék, tavirózsa) én is átültetem gyöngykavicsba. Itt szeretném megkérdezni, hogy szerinted vízilófarok is mehet-e abba?

    Az ültető zónába teszek egy 1000 liter/órás szökőkutat, hogy átmozgassa a felső réteget és ne rakódjon le annyi kosz.

    Valamint, (amiért ide írok) építenék egy saját hordós szűrőt, a fent leírtak alapján. Annyit változtatnék, hogy a befolyó nyílást is fentre tenném, és középen levezetném egy csővel.Hordóból 30 és 50 liter között gondolkodom. Amihez egy 2500 liter/órás szivattyút néztem ki. Nagyjából mindent megtaláltam a honlapon, ami az induláshoz kell. Már gyűjtögetem a kupakokat és az üvegnyakakat. Említettem, hogy jelenleg egy pontec pondoclear szűrőm van itthon, na most úgy gondolom, hogy érdemes lenne az uvc szűrőt beépíteni a projektbe. Egyik kérdésem az lenne, hogy valóban érdemes-e? A másik kérdésem pedig, hogy hová kellene ezt tenni, hordós szűrés esetén?

    Végül de nem utolsó sorban, harmadik rétegnek mehetnek-e fürdőpamacsok a hordóba?

    Segítségét előre is köszönöm! 🙂

    Üdvözlettel: C

    • Róbert (admin) szerint:

      Az 1500 szivatyu elvileg nem lenne kevés, bár ha azt mondod marad kosz az ültetőzónán akkor ott csak nem jó az áramlás, én oda vezetném vissza a vizet, akár több felé ágaztatva is.
      Vagy tényleg a nagyobb szivattyú, na de akkor is jó ha oda vezeted a vizet.
      Lásd nálam a buzgáros megoldást
      http://kerti-to.net/egyszeru-buzgar-jellegu-csobogo-keszitese-hazilag
      UV-C lámpát még sosem használtam, abban nem tudok nyilatkozni.
      Fürdőpamacs is tökéletesen jó, ha nem használt és van belőle sok.
      Hidőr sásfélék jol megvannak a gyöngykavicsban vízilófarokban nem tudok nyilatkozni, mert kidurták a koik, és lehet még a nyilfüveim se maradtak meg, de amig megvolt jól érezte magát gyöngykavicsban, sőt a sellővirág is szépen virágzik.

      A hordóval kapcsolatban miért is felülre tervezed a bevezető csövet?

  22. Tamás szerint:

    Helló Róbert és többiek! 🙂

    Kezd kitavaszodni lassacskán és már nagyon gondolkodom hogy üzembe helyezem a szűrést újra, most fogom a héten elvégezni rajta a karbantartást, télen a nagy hidegben nem akartam a műhelyben fagyoskodni 😀 Új csövekkel, csatlakozásokkal indulok neki az évnek, a tavalyi tanuló konstrukció épp hogy kihúzta az előző szezont, kilehelte a lelkét, eresztettek a csatlakozások már szépen 🙂
    Zeolitot nem tudom vegyek-e új készletet, tavalyi mondjuk fél évet ment, lehet csak jól átmosom és akkor megy vissza a második tartályba.
    Szezonra fel 😀

    • Róbert (admin) szerint:

      Legfeljebb nyáron töltsél még rá friss zeolitot. Ha nagyon sárgulna a vized (gyenge tea szerű) akkor kevés a zeolit.

  23. Super-C szerint:

    Szia Róbert! Kicsit több mint egy éve írtam, (2017. jan. 22.) de visszatértem! Halogattam-halogattam a témát, de a héten megépítettem. Végül a vizet körülbelül a hordó 1/3-nál vezettem be, amit további csövekkel levittem egész az aljáig. Ez egy 60 literes hordó, gégecsövekkel rácsokkal, szűrőkefével (nem szaküzletből), műanyag dörzsi szivacsok és rachel haló, valamint legfelül kabátbélés. (Kínából úton van a szűrőszivacs) Annó azért akartam felülről bevinni a csövet egészen le az aljáig, hogy áramtalanításkor ne nyomja vissza a vizet és ezzel együtt a szennyeződések egy részét a tóba. Viszont, akkor meg nem tudtam volna mindent ilyen egyszerűen (kerekre vágva) belepakolni a hordóba. Lenne még pár kérdésem: Neked van e valami praktikád arra, hogy áramtalanítás esetén ne nyomja vissza a vizet a rendszer? Jelenleg naponta takarítom az egészet mivel a tavam nem koszos, hanem mocskos lett. Én kiemelem a szivattyút, így a víz megy a fűre. Valamint tudnál-e az olvasztáson kívül, valami ragasztót ajánlani a csatlakozásokhoz? Semmi nem akar hozzátapadni normálisan a hordó anyagához. :/ Köszi előre is. 🙂

    • Róbert (admin) szerint:

      Szia, örülök hogy visszatértél, lassacskán én is topon leszek.
      A víz visszafolyást mindig úgy oldottam meg a 60l hordó esetében, hogy működő szivattyúnál csavartam szét és a cső végét bedobtam a tóba, a hordót meg a fű felé fordítottam, kihúztam a gyepre. Azóta 200l esővizes tartályom van ott már nem így csinálom.
      Az olvasztáson kívül vannak olyan gyári csatlakozó elemek amik gumi tömítésűek. (koi farm)
      IMG_5515_resize

  24. SOMI szerint:

    Sziasztok,

    Nekem egy 800 m2-es tavam van átlag 2 m-es vízmélységgel. Ha jól számolom, az 1,6 millió liter.
    Lehet, ide nem való szűrő, mert mire átforgatom a vizet “valamivel” addigra semmit sem ér a szűrés. Mit javasolnátok? Ráadásul, ha veszek 10-20 db 200 as hordót, azt takarítani….
    Gondolkodtam abba, hogy talán csak biológiai szűrésként teledobálom a tavat mondjuk Ytong téglákkal baktériumozva.. Mit gondoltok, mekkora méretig van értelme szűrni? Lehet itt kristálytiszta víz egyáltalán?…

    • Róbert (admin) szerint:

      Ez nem kicsi tó 🙂
      Valami másik szűrőtavat, patakot kéne kialakítanod a mostani mellett ahol sok növényt telepetél be, főleg amik gyorsan nőnek. És ebbe a szűrőtóba átszivattyúznád a vizet ahol leülepedne, és a patak a sok növényzettel meg megszűrné és a tiszta víz folyna be a mostani tó másik végébe.
      így talán lenne némi esélyed rá, de hordókkal nemigen 🙂
      Sok kő, kulékavics, az emlitett téglák is nagyon hasznosak lehetnének a patak részen. És elég lenne csak a szűrőtavat takarítanod néha amibe leülepedne a szennyeződés.
      Viszont jó lenne ha beszélnél nagy tavakra szakosodott szakemberekkel is.

    • SOMI szerint:

      Akvarisztikázom, de azért az nem egy tó! 🙂 Azt tudom, hogy a hínár jó, mert megeszi az alga elöl a tápanyagot, de tavaly már annyi volt benne, hogy elakadt a csónak nyár közepére. Plusz a békanyál is volt vagy öt centis már. Azt hiszem irtó sok tápanyag van a tóban. Idén vettem bele tíz két kilós Amúrt ésugyanennyi pontyot, hogy egyenek hínárt és békanyálat. DE a hínár győzött eddig 🙂 Tudom, hogy hosszútávon ez öngól, mert még több tápanyag lesz a tóban, de erre lesz a szűrőtó, ha mér kitalálom a hogyant! A tavasok nem tudtak segíteni, szerintem pont akkor a ez a tó, hogy még nem nagy, hogy öntisztuljon, de nem is kicsi. A mellék szűrőtó jó ötlet! El is tudom képzelni, csak a takarítását nem. Egyáltalán miből legyen? beton aljzat, beton fal? Azt mondják az nem jó a ph miatt. A fólia meg kilyukad, ha lemegyek takarítani. valami zsilipes megoldás kellene, hogy le tudjam ereszteni…

    • Róbert (admin) szerint:

      Én is akvarisztikázom. Egyébként mi is lenne a cél evvel a tóval, vagy a szűrésével? Le akarsz látni az aljára, látni akarod a halakat stb…

      Mert egyébként lehet ez amugy teljesen lehetetlen feladat, de biztos sokat segíthet a víz állapotán ha készítesz legalább egy kis kavicsos sziklás patakot, legalább egy iylen szivattyú https://www.wiltec.de/sunsun-cef-30000-large-flow-pond-pump-200w.html pár kis csobogós résszel, mint pl ez https://image.shutterstock.com/z/stock-photo-rocky-mountain-stream-with-green-vegetation-on-both-sides-1042880701.jpg

    • SOMI szerint:

      A cél, feszegetni a határokat 🙂
      De komolyan. Nyilván szeretnék minél tisztább vizet, minélkevesebb utólagos munkával és ráfordítással. Most a megvalósítás előtt az optimalizálás útján járok. 2017 nyrán ilyen volt a tó: https://photos.app.goo.gl/MuhsiGKWLlMHdgWt2
      Van benne békanyál és hínár dögivel! 2018 ban mivel tudtam, hogy nem lesz még jó szŰrési megoldásom, telepítettem bele 10 Amúrt és 10 Pontyot, akik jelenleg ritkítják a növényzetet. Ezelek lahalászva elkezdeném a szűrőt. A szűrő mérete egy kisebb medence lesz, mivel a 1600 m3 -t valahogy úgy kell árforgatnom, hogy ne mozgassam meg a vizet túlságosan. A part szélén szeretnék a stég alatt egy 4 x 4 m-es beton szobát készíteni, amit rekeszelek és tele teszem szűrőkkel. azon már át tudom a vizet forgatni kis keringési sebességgel. A risztításhoz meg megpróbálom az üledéket kiszívni és öntözésre használni. Hát jelenleg így állok fejben! 🙂

    • SOMI szerint:

      Szia Robi,

      Rám írnál privátba? Van egy elég jó állapotban lkévő tervem, amire ha rákukkantanál megköszönném.
      Már csak a töltő anygok kérdésesek.
      Ugye nálam nem gond a helyhiány, így olyan anyagok is szóba jöhetnek, amik nagyobb mennyiségben, olcsóbbak és hatákonyabbak lehetnek.
      Alternatívák: 1. habarcs mentes tégla törmelék (szinte ingyen van) 2. homok (4000Ft/ m3) 3. zeolit (ennek 50 ezer körül van m3-e) amikor kimerül mehet a biológiai szűrőbe. 3. perlit (igaz úszik a víz felszínén, de beszorítva jó lehet. Ez se drága. 4. Láva kő (még nem léttam, hogy valahol nagyobb mennyiségben lehetne kapni) 4. Kohósalak (még nem nézten teljesen utána, de némely fajtája biztos nem jó a kémiája miatt) 5. Ami kilőve: beton törmelék, Ytong tégla és a drága akvarisztikai anyagok.

      Olyan rendszert szeretnék tervezni, amit lehetne úgy tisztítani, hogy az ülepítőn keresztül a víz folyási irányát megfordítva lehetne az ülepítő tartalmát üríteni.

      Ha megvannak a tervek megoszton szívesen másokkal is, akiknek nagy tavuk van, vagy szeretnének egyet.

      Szép hétvégét mindenkinek!

Vélemény, hozzászólás?

Minden új e-mail címmel érkező hozzászólást előbb jóváhagyunk és csak azután kerül ki a blogra.
A későbbiekben ha ugyan azt a Név és E-mail párost használod, már nem szükséges a jóváhagyásra várni!