Tószűrő hordóból, házilag

Kis vagy közepes méretű kerti tavakhoz, bárki készíthet magának egyszerű szűrőberendezéseket, minden különösebb szaktudás és tavas szakbolt meglátogatása nélkül. A hozzávaló alapanyagok beszerezhetők otthonunkban vagy egy egyszerű gazdaboltban, vízvezetékes szakboltban is.

Egyszerű tószűrő hordóból, házilag

Nekem ez a 30 literes hordó van már 3 éve a 4-5  köbméteres tavamhoz, amit egy 2500liter/órás tószivattyú táplál. Most átesett egy kis javításon a felső kifolyó nyílást nagyobbra cseréltem, legalább tudtam pár képet készíteni.

Lényegében bármilyen műanyag hordót átalakíthatunk tószűrővé. Egész egyszerű módon a tavunk vizét egy szivattyúberendezéssel a hordóba bejuttatjuk, majd a vizet valamilyen szűrőanyagon keresztül átengedjük és utána a tiszta vizet visszavezetjük a tavunkba.
A hordónk lehet nyomásszűrő vagy átfolyós is, de javasolt olyant választani aminek a tetejét légmentesen letudjuk zárni még ha nem is nyomásszűrőként szeretnénk használni, elkerülve az esetleges túlfolyást.

Nyomásszűrőnél a lényeg, hogy a hordónk teteje jól záródjon így a vizet a hordónktól magasabbra is eltudjuk vezetni. A kivezetőnyílásnak nem feltétlenül muszáj sokkal nagyobb átmérőjűnek lenni, mivel a tószivattyúnk nyomást fejt ki, így a víz úgyis utat talál magának. De ha gyengén záródik a hordó teteje akkor javasolt a felső kivezető részen, egy kicsivel vastagabb átmérőjű cső használata.

Átfolyós szűrőhordónál a felső kivezetőnyílásnak és a rácsatlakoztatott csőnek vagy slagnak jóval nagyobb keresztmetszetűnek kell lennie, hiszen a víz csak a gravitáció segítségével fog kiürülni a hordóból. Így egyértelmű, hogy a vizet csak alacsonyabb pontokra vezethetjük.

A szűrő készítésénél az első lépés, hogy a hordóba szereljük be a csatlakozókat. Javasolt először egy kartonpapírral sablont készíteni, melybe kipróbáltjuk, hogy a csatlakozóelemünknek mekkora furat szükséges.

Nálam hatszögletű lyuk vált szükségessé, így miután a sablont rárajzoltam a hordóra. A vonalon belül kisfúróval végig körbe fúrogattam, majd a köztes részeket is ügyesen átszakítottam. Késel és csiszolópapírral eltávolítottam a sorját, és addig alakítgattam még a csatlakozó elem pontosan illeszkedett.

A csatlakozókat használhatjuk úgy is, hogy kívül és belül összecsavarjuk majd tömítésnek valami gumigyűrűt használunk, esetleg FBS ragasztót, vagy fixre be is olvaszthatjuk egy forrasztópáka segítségével.

Nekem szerencsére adott volt a forrasztópáka, így beleolvasztgattam szépen a csatlakozót. Sajnos fel kellett áldoznom egy pár piros csatlakozó elemet, hogy a saját anyagával tudjam összeolvasztani a hordóval, és megvastagítani a csatlakozó körüli részt. Először is egy sablon segítségével berajzoltam a csatlakozó helyét, majd kis fúróval a vonalon belül kifúrogattam. Így utána már könnyű volt egy kés segítségével kialakítani a megfelelő formára, hogy a csatlakozó elem bele illeszkedjen. Ez után a furat körüli részen összemelegítettem, összekevertem a hordó anyagát a piros műanyaggal, majd a csatlakozó széleit a hordóhoz olvasztottam, itt már bőven elhasználtam  egy fél csatlakozó anyagát is. Majd belül is ahogy tudtam, és odafértem egy kicsit ott is beolvasztgattam. Ha nem tudjuk ezt megcsinálni belül akkor oda jó az  FBS is, az is jól tömít.

Azt a szürke PVC könyökidomot úgy tudtam hozzáalakítani hogy a gumigyürüt kivéve gáztűzhelynél megmelegítettem a végét, még meg nem lágyult. Utána már a bilincsel könnyedén rátudtam szorítani, persze itt is használtam FBS-t.

Ha megvagyunk a lenti és fenti csatlakozással akkor a külső részekre bilincs vagy egyéb módon erősítsük fel a be és ki vezető csövünket slagunkat. Ezt követően töltsük meg hordónkat mechanikai vagy biológiai szűrőanyaggal tetszés szerint. A különféle anyagokat rétegesen, esetleg rácsal elválasztva egymástól, pakoljuk a hordóba. A nagyobb szennyeződések alulmaradnak, így kezdjük az ülepítéssel, szórjuk bele a különféle kupak vagy PVC csődarabjainkat. Addig, hogy legalább a bevezető csonkot ellepje. Következő rétegként használhatunk rasel zsákot vagy akár szúnyoghálót is. A finomabb szennyeződés felfogására a sera vatta vagy más hasonló anyag nélkülözhetetlen, melyet szétterítve használjunk. A tetejét jó ha lesúlyozzuk valamivel, hogy ne lebegjen és keveredjenek össze a hordónkban.

Sera vatta helyett én kabátbélés anyagot használok, melyet egy harmonika szerű rácsra, vagyis a közé terítek be, így a felületét megtudtam növelni, és nem tömődik el olyan gyorsan.

Csatlakoztassuk alulra a szivattyúnk csövét, és felülte a visszavezető csövet, és készen is volnánk. Már csak a hordó tetejét kell rácsavarni, ha az azt megkívánja.

Jó szűrőépítést!

Aki bővíteni szeretné a szűrőhordóját, neki ajánlom a következő cikkeimet:

Dupla hordós tószűrő
dscf4998

Esővízgyűjtő tartályból tószűrő,
visszafolyás gátló megoldással.

Tags: , , , , , , , , , ,

Már 196 kérdés és/vagy válasz található a cikkhez:

  1. Erika szerint:

    Szia!

    Nekem kb 30-35m3 tavam van, ahhoz mekkora szűrőt javasolsz? hány literes horodóból ill a szűrőanyagok aránya milyen legyen? Köszi előre is.

  2. Róbert (admin) szerint:

    Nyilván minél nagyobb kéne, 250-350 össz. literes valamilyen hordók vagy ládák, bár kicsit rosszul nézne ki a tó mellett 2-3db kék 120 literes hordó, meg kimosogatni, annyira sok szűrőanyagot, se kis munka. Nyilván a 2-3 hordóból az egyik lenne a bioszűrés, amit nem kéne kimosnod, de a másikat igen. És kéne valami 10-15ezer liter/órás tószivattyú is, főleg ha van valami patakod vagy csobogód is. Szűrőanyag ugyanaz, mint nekem, csak sokkal több nyilván 🙂
    Meg ez sok mindentől függ, mennyi halad van, mennyi növény, most milyen a víz, barna piszkos, vagy csak zöld lebegő algás. Lehet egy kisebb szűrés is elég, nézz körül az indexen a Kerti tó – dísztó fórumba, vannak ötletek ott is bőven.
    Bár elvileg a nagyobb tavak, ha nincs sok hal, és van sok növény, akkor azok már maguktól letisztulnak. Ám ha mégse akkor az ilyen nagyobb tavakhoz szoktak csinálni külön szűrőtavat, amit teleraknak mindenféle növénnyel és azon vezetik át, vagy a növények gyökerei között a vizet, vissza a tóba ahol a halak is vannak.

  3. Erika szerint:

    Köszi a választ! Megpróbálkozom egy 120 literes megoldással, majd meglátom, mire megyek vele. 3 hordóval tényleg nem akarok foglalkozni, az rengeteg munka…van sok növény benne,de sok hal is. Valószínűleg ez a probléma.

  4. László szerint:

    Szia.

    Nagyon tetszik a szűrőd!
    Szép munka.
    Lenne egy olyan kérdésem,hogy ha felül megy be a víz és alul jön ki akkor az mennyire hatékony?

    Előre is köszönöm a válaszod.

    László.

  5. Róbert (admin) szerint:

    Erika: Szívesen, remélem segítettem, néz kőrül, hogy mások egy 120 literest hogyan oldottak meg.

    László: Köszi, ez az első szűrőm és ilyen lett.
    Nálam a víz azért alul megy be, mert lényegében ez ülepít nekem, és az üledék lefelé ülepszik, így nem tömíti el úgy a felső szűrőréteget, a nagy darab koszok.
    Ha felülről menne be a víz egyből a nagydarab koszokkal, akkor az csak lefelé ülepedne rá egyből a szűrőanyagra, amit eltömítené.
    Lényegében készítheted úgy is, hogy mind 2 csatlakozó idom felül van a ki és bevezető is, de akkor a szűrő belsejében a bemenőt lekel vezetned majdnem az aljára, hogy hasonló ülepítést érj el mint nálam van.
    Valamint még ha fordítva oldod meg és pl nyitott a hordód, ha fent csak úgy belefolyik és alulra kicsi átmérőjű csövet teszel akkor a hordód megtelhet és kifolyhat, ha nagyot teszel akkor meg hamar kiürülhet és nem szűr. Persze ha a csövet alulról felemeled a hordó teteje felé, akkor nyilván nem folyna ki, de akkor már ugyanott vagy mintha egyből felül jönne ki a víz.
    Az enyémnek annyi hátránya van így, hogy alul megy be a koszos, hogy ha áramszünet van kifolyik a hordóból a piszkos víz vissza a tóba.

  6. László szerint:

    Szia.

    Értem.
    Gondoltam,hogy valami hasonló lenne a probléma.
    Csak sok helyen látni olyan gyári szűrőt amibe felűl megy be a piszkos víz és alul jön ki a tiszta.
    Nekem egy 1600 l/h szűrö szivattyúm van.
    2m sz.magasságot bír maximum.
    Remélem elég lesz mert maximum 1,2 m lesz az a magasság ahová szállítani kell a vízet.
    Ezt a fajta “módszert” szeretném megvalósítani ami Neked is van.
    Szerinted egy 60l hordó sok lenne?
    Nekem kb 6,5 – 7 m3 tavam van.
    Benne kb 17 pár aranyhal 6 aranycompó,3 8cm-es kis koi és egy 60 dkg-os koi van benne.

  7. Róbert (admin) szerint:

    Igen, mert gondolom a gyári szűrőben vannak különféle rekeszek, vagy mint ez a rajz is a tetejéről szívja a tiszta vizet, csak a kivezetés van alulra téve. Az enyém meg így van: Itt is akár alulra is tehetnéd mind 2 csatlakozást, de akkor kéne bele egy cső felfelé a tiszta vízig, viszont az zavarna, hogy belerakd a szűrőanyagokat. A másik, hogy a gyári szűrők avval a kék szivaccsal, jórészt mind biológiai szűrésre vannak kihegyezve (algát apróbb szennyeződést nem fogják fel). Az enyém meg inkább a mechanikai szennyeződésekre.
    Bár a hordó készítéskor azt elkel döntenünk, biológiai szűrésre vagy mechanikaira szeretnénk használni, ügye ez attól is függ mit rakunk bele szűrőanyagként. Ha biológiai akkor oda a már előszűrt tiszta vizet engedjük bele, akkor tényleg mehet felülről bele és alul kijön, mert ügye nem kell ülepíteni, sőt nem is szabad elkoszolódnia a biológiainak, mert azt szezononként csak 1x szabad kimosni, mikor tél eleje előtt elpakolod, vagy tavasszal beüzemelés előtt.
    És hogy a kérdésedre is válaszoljak, nem hiszem hogy sok lenne a 60 literes hordó, esetleg, de majd meglátod a szivattyúd lehet kevés, úgy értve hogy magasabbra elvileg kevesebb vizet szállítanak. És a hordó tetejének jól kell zárnia, mert abban is nagyobb lesz a nyomás, a víz minden kis rést megtalál a záródásnál. A 60 literes hordónál már legalább lehet bele mindenfélét bőven pakolni 🙂 Akár a tetejére tehetsz majd biológiai szűrésre rasel zsákokban zúzott követ is vagy zeolitot. Azt hiszem egyik cikkemben írtam is, hogy nekem is volt, de mivel kicsi a hordó így nem fért el benne minden, és kivettem. Annyi volt hogy amikor takarítottam a hordót, a zsákokat belógattam a tóba addig, és nem volt vele gond.

  8. László szerint:

    Szia.

    Köszönöm a részletgazdag választ és a jó illusztrációkat.
    Mechanikai szűrést szeretnék inkább.
    Remélem a hétvégén ez meg is valósul. 🙂
    Bár ha elakadnék biztosan tudom hová fordúljak.
    🙂

    Szép estét és köszönöm a segítséged!

    László

  9. Zoli szerint:

    Szia.

    Segítségedet szeretném kérni. Van egy kb 30-35m3 tavam, most készült el, kevés növény és 70 kisebb koi, aranyhal van benne. A szűrésben lenne pár kérdésem. Egy 220l kertészeti hordón gondolkodom szűrőházként, elékötve egy 55w uvc és egy 15-17000l szivattyuval. Nyomás alatti szűrőt szeretnék, az lenne a kérdés hogy a te mintád szerint ezt ki lehet-e vitelezni? El szeretném ásni a hordót, hogy csak a fedele legyen kint tisztítás miatt. Ha nyomásos a rendszer és le van ásva akkor a szivattyú át tudja nyomni a vizet a hordón? 1m magas a hordó, ugy gondoltam alulra 15-20 cm ülepítő, rács, 25-30kg zeolit, rács, biolabda 20-30 cm magasságban, végül 10 cm szivacs lenne a szűrőanyag sorrend. A bemenet és kimenet 6/4 colos lenne, fenn a tisztavíz simán csak visszacsorogna a tóba. Szerinted ez igy jól müködő rendszer lenne? Köszi előre is

  10. Róbert (admin) szerint:

    Elvileg jó lehet, ha megtudod szivárgásmentesre oldani a hordó oldalfalánál a csatlakozást, akkor csak nem fogja szétnyomni, csöpögni. Mert nekem csak 2500liter/órás a szivattyú, szóval nemvolt gondom. Egy nagyobbnál már nem tudom. De ha még úgyis készíted el, hogy a hordó tetejét nem zárod le, és a felső csatlakozót ahol a tiszta víz jön ki a tetejétől mondjuk 10-15cm -re teszed, akkor elvileg nem csordul túl a hordód, bár ekkor a kivezetőn a slag vagy cső ami a tavadba megy vissza, nem lehet magasabban egyik része sem mint a hordó teteje. És nem is lehet alul méretezve, mert még azon a 6/4 esen is lassabban folyhat a víz gravitációs úton, mint nyomás alatt.
    Nyilván kikel próbálnod, én is kísérletezgettem vele. Nekem is elvolt ásva 20-25cm re, még zárt volt a teteje nem volt bajom, a csobogót is bírta, ami mondjuk 40cm magas. Csak a végén (2-3 év múlva) egy kicsit eresztett a zárófedélnél, és ki kellett vennem a gödörből, mert zárótető nélkül másképp nem folyt a csobogó tetejénél a víz, a hordó viszont megtelt, igaz nekem max 60cm lehet a hordó, a tied azért jóval nagyobb 🙂 Szóval még leásva is jó lehet, akár nyitott fedéllel. Ha véletlen az az 1 fenti csatlakozód nem lenne elég, akkor max. teszel bele 1 másikat, mint egy túlfolyót, akár egyből a tóba is vezetheted, úgy értem szökőkút, csobogó nélkül.
    A szűrőanyagok akár még jók is, attól függ mennyire piszkos üledékes a vized, mert ha a zeolit majdnem alul van, hamar elkoszolódhat, és azt sem kéne mindig mosni. Viszont nehéz lenyomja nagyon a többi anyagot, úgy értve ha pl a szivacsot alá raknád. Lehet jobban járnál 2 fele ekkora hordóval, az egyikbe az ülepítés, rácsok, rasel zsák, szúnyogháló, szivacs, stb… a másikba meg a zeolit és a biolabdák. Így akkor csak azt a hordót kéne takarítanod miben az ülepítés van, amiben meg a biolabdák, az lenne elvileg a bioszűrés és azt nem szabadna takarítanod, de ebbe már csak a tiszta, szennyeződéstől megtisztított víz mehetne.

  11. Zoli szerint:

    Köszi a kimerítő választ. Ugy döntöttem, 2 db 200 l műanyag hordó lesz leásva, egymás mellé. Az uvc után lesz párhuzamosítva és gravitációs lesz, majd eltakarom. Felülről 50es pvc cső megy le a hordókba külön – külön, a szűrőrétegek ugyanazok, csak mivel sok kell, a háló és a műanyag kupak is játszik 🙂 Mindkét hordó tetejétől 20 centire teszek 2-2 50-es pvc kiállást és végül mind a négyet közösítem egy “vízeséssé”. Majd meglátjuk milyen lesz… Nem szeretném gyakran tisztítani, azért vagyok a nagy méret mellett…

  12. Róbert (admin) szerint:

    Én a 2 hordót úgy értettem, hogy egymás után kötöd össze, és akkor csak azt kell takarítani amiben az ülepítés van. A 2. hordód meg bioszűrő lesz, itt még elfelejtettem mondani, hogy a vízáramlatod nem lehet gyors, ezt kikel számolni, van rá egy képlet, valahol, vagyis egy számítás, ezt olvasd át, http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=130034817&t=9014189 estleg vundergraf többi hozzászólását is.
    http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=129923595&t=9014189
    Szóval lényegében az első hordódból kijövő mechanikusan tiszta víz egy részét vezeted csak a bioszűrőbe a többit vissza a tóba.

  13. Zoli szerint:

    Köszi. Átgondolom, az ötlet jó. Köszi a linkeket is. Ha megvalósítottam, jelentkezem! Üdv

  14. Gábor szerint:

    Szia, én is ilyen szűrőt készítettem 10 m3-es tóhoz 60 literes hordó, valamint egy 9000 l/h-ás szivattyú, arra kerestem volna megoldást, hogy mit lehet tenni az ellen, hogy ha leállítom a szivattyú ne menjen vissza a hordó tartalma a tóba. (fent olvastam ez nálad is probléma) Én időzítettem az áramellátást, azaz a rendszer működését, kímélve a szivattyú valamint az áramszámlát, de napi többszöri lekapcsolással pár hét alatt a visszafolyt trutyi eltömítette a szivattyút. Ezután próbálkoztam, rugós visszacsapó szelep beépítésével a csőbe,még a hordó előtt de magam sem értem miért ugyanúgy visszafolyt a tartalma(valószínűleg a szelep is el tud koszolódni és nem zár rendesen), valamint a szivattyút is lefogta sajnos. Most az jutott eszembe, hogy a cső egy részét felemelem a hordó fölé, csak kérdés milyen magasra kell ahhoz emelni hogy a hordóban lévő víz súlya ne tudja visszanyomni a hordó tartalmát a feljebb emelt csövön(remélhetőleg a szivattyúnak nem lesz gond legyőzni ezt a + magasságot). Szerinted működőképes az elképzelés? Válaszod előre is köszönöm! Gábor

  15. Róbert (admin) szerint:

    Én is próbáltam a rugós vizacsapot, sajnos nekem sem lett jó. Amugy ha gondot okoz az áramszámla akkor vegyél egy akármi ECO szivattyút azok hasonló teljesítménynél csak 70-95 wattosak.
    A csövet meg hiába emelnéd fel, ha nem megy bele levegő akkor ugyanúgy visszaszívja a vákum a vizet.
    Esetleg ha az alsó csövet felemeled a hordó vízszintje főlé, és oda egy kis vékony csövet beraksz, mint pl egy ceruza vastagság, akkor ott a visszafelé vezető cső beszívja majd a levegőt, igaz a koszos vizet is fogja majd bespricelni a hordóba. De talán sikerülhet, hogy a folyadék megszakadjon a csőben amikor áramtalanítva van a szivattyú.

  16. Gábor szerint:

    Köszönöm a választ! Eszembe jutott még egy megoldás, nevezetesen egy másik ugyanilyen 60 literes hordó, első hordóba bemegy a víz felül, ebben lenne a mechanikai szűrés, majd a hordó alsó részén lenne összekötve a másik hordóval(biológiai szűrés) szintén alsó csatlakozással és fent folyna ki a tisztított víz a második hordóból. Így leállás estén sem folyna vissza víz elképzeléseim szerint, max annyi amivel a két hordó kiegyenlíti egymás szintjét. Lehet ebben az esetben viszont ez első hordót nyomásszűrőre kell kialakítani, mivel hamarabb megtelne mint ahogy átmenne a víz a második hordóba?

  17. Róbert (admin) szerint:

    A bioszűrésről illetve ilyen több hordós szűrésről még ugyan nem írtam konkrét cikket, de pl itt: Tószürő házi szűrőanyagai (biologiai szűrés) írtam pár dolgot hogy mikre kell odafigyelni ami a te elképzeléseddel nem fog működni, mert a bioszűrő vízellátását soha sem szabad kikapcsolni! Valamint pár kommentel feljebb levő linkeket is olvasd el ha bioszűrést szeretnél.
    Ha annyira 2 hordót szeretnél beüzemelni, úgy hogy leállítgatod a szivattyúdat akkor esetleg az egyikbe az ülepítés és a durva szennyeződést fogd fel, a másikba meg pl. ilyen kabátbélés anyaggal az apró koszokat, algát.
    De kérdés, hogy kell ez így neked?
    Mennyire milyen időnként koszolódik el a mostani 60 literes hordód?
    Mennyire tiszta a tó vize, menyire látsz le az aljára?

  18. Gábor szerint:

    Valószínűleg állandóan fog üzemelni a szivattyú, mivel már jelenleg is van a hordóba zeolit és lávakő. Nem tudtam sajnos, hogy a biológia szűrést elrontja ha nincs folyamatos vízáramoltatás(azt hittem időzíthetem a szivattyút 3órát ment és utána 2 óra pihenő), így engem csak az zavart hogy a víz leálláskor visszafolyt a tóba és eldugította a szivattyút idővel. Azt sejtettem, hogy ha folyamatos vízmozgás nem is kell, de vízben kell lenni folyamatosan a szűrőanyagoknak, ezért is zavart a visszafolyás. 2 hordós megoldást azért szeretnék, mert 1. nem folyik vissza a víz ha leállítom bármilyen okból, 2. külön tudom választani az ülepítést és a biológiai szűrést és így tudom csak az ülepítőset takarítani a biológiai háborgatása nélkül.
    Jelenleg sajnos zavaros a víz, pár napja lett kész teljesen a tó, de már 2 hónapja dolgoztam vele, sajnos csak hétvégenként. Vízzel kb. 6 hete van feltöltve.

  19. Róbert (admin) szerint:

    Így már értelek.
    A bioszűrésről olvasgass még cikkeket, más blogokon vagy fórumokon is.
    Majd ha készíted a 2. hordódat, akkor valahogy úgy old meg, hogy ne vezesd bele az egész vizet az ülepítéses hordódból, mert a baktériumok az erős vízáramlatot sem szeretik.
    Az egyik fórumban úgy olvastam, hogy a 60-120 literes kék hordó aminek 35-38cm az átmérője az optimális vízátfolyás bioszűrőhöz 500-1000liter/óra a te szivattyúd pedig 9000 l/h.
    A másik hogy nekik is oxigén kell, szóval előtte jó ha valahogy csoboghatod spricceled a vizet.
    Nyilván erre is több megoldást találsz a neten.

  20. Gábor szerint:

    Köszönöm a segítséget!

  21. Járai Zsolt szerint:

    Köszönöm a segítséget. Megépítettem a leírás szerint a szűrőt és kiválóan működik, szép tiszta a víz, a halak is jól érzik magukat.

    Zsolt

  22. Róbert (admin) szerint:

    Ennek csak örülök, nagyon szívesen.

  23. Gardenlover szerint:

    Most készítettük el mi is a házi tószűrőnket, nyomásszűrőnek. A kérdésem a következő:szivattyú leállása esetén a vákum nem teszi e tönkre a hordót? Mert nálunk amikor leállítottuk a szivattyút a kifolyó víz miatt keletkező vákum behorpasztotta a hordó oldalát, de még gyorsan újraindítottuk.

  24. Róbert (admin) szerint:

    Nekem még ilyen nem volt, de én nem szoktam mostanában leállítani a szivattyút. Régen mikor leállítottam akkor is csak lassan folyt vissza a víz, ha nem kapott levegőt a kivezető oldalon a fenti csatlakozónál. Bár az enyém egy 30 literes kis hordó, lehet erősebb a fala, ahhoz képest, hogy kevesebb a víz nyomása.

  25. Zoli szerint:

    Hali. Megépítettem a 2 hordós szűrést a 40 m3 tóhoz. Eddig minden rendben üzemel. Igaz mindkét hordóban azonos a szűrőanyag rétegrendje, ez egyikben lassabban áramlik a víz, igy az lesz a bio szűrő…
    ÜDv

Vélemény, hozzászólás?

Minden új e-mail címmel érkező hozzászólást előbb jóváhagyunk és csak azután kerül ki a blogra.
A későbbiekben ha ugyan azt a Név és E-mail párost használod, már nem szükséges a jóváhagyásra várni!